Soundcloud satılmak üzere

Söylentilere göre beklenen oluyor: uzun süredir finansman sıkıntısı çeken SoundCloud'un hisseleri satılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Beklenen oluyor: SoundCloud hisselerini satıyor.[/inlinetweet] Şirketin hisselerini satın almak için görüşmeler yapan iki firmanın ayrı anlaşmalar yaptıkları ve gerçekleşmesi halinde şirketin hisselerinin yüksek çoğunluğuna sahip olacakları söyleniyor.

Şirketin bu çabası ek finansman sağlamak için. Yine bu sebepten, kullanıcılara güvenilerek 2016’da bir abonelik hizmeti başlatıldı. Bu gelişmeyle SoundCloud’un daha önce ödemediği müzik teliflerine ödeme yapılması planlanmıştı. Geçtiğimiz ay çalışanlarının yüzde 40’ını işten çıkartan şirket San Francisco ve Londra’daki ofislerini de kapattı. Şirket sadece 2015 yılında 21,1 milyon Avroluk kazancına rağmen 45,6 milyon Avro zarara uğradı.

Hala seveni çok

Bütün çevrimiçi müzik servisi sağlayıcılarının hali böyle değil. Örneğin, Spotify ücretli abonelerinin hızla büyümesi sayesinde 2015 yılında 2 milyar Dolar’dan, 2016 yılında ise 3 milyar Dolar’dan fazla kazandı. Bunun bir sebebi SoundCloud’un YouTube, Apple Müzik ve Amazon Müzik gibi rakiplerinin aksine, müzik endüstrisinin dışında bir şirketle bağlantısının bulunmaması. Ayrıca çevrimiçi radyo hizmeti Pandora‘nın aksine, SoundCloud şimdiye kadar bir reklam dahi yapmadı. Buna rağmen ve bilinen ve bağımsız isimler tarafından tercih edilen platformun 175 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Bazı müzisyenler ise hala SoundCloud’a bağlılığını sürdürüyor. Grammy ödüllü Müzisyen Chance the Rapper, Rapçi Young Thug‘la beraber yaptığı ‘Big B’s’ isimli kaydını platformdan yayımladı. Nitekim ay başında bunu müjdeleyerek ‘bir SoundCloud şeyi üzerine çalıştığını’ belirtmişti.

Bir süredir rakipleri almak istiyor

Bloomberg’in haberine göre SoundCloud, daha önce Spotify ve Deezer gibi rakipleri tarafından satın alınmak istendiyse de şirketler fiyatta anlaşamamıştı. CEO Alex Ljung ise şirketin satılma ihtimalini reddetti ve bağımsız kalmasını tercih edeceklerini belirtti.

Kaynak: Bloomberg

Beklenen oluyor: SoundCloud hisselerini satıyor. Şirketin hisselerini satın almak için görüşmeler yapan iki firmanın ayrı anlaşmalar yaptıkları ve gerçekleşmesi halinde şirketin hisselerinin yüksek çoğunluğuna sahip olacakları söyleniyor. SoundCloud, daha önce Spotify ve Deezer gibi rakipleri tarafından satın alınmak istendiyse de şirketler fiyatta anlaşamamıştı. CEO Alex Ljung ise şirketin satılma ihtimalini reddetti ve bağımsız kalmasını tercih edeceklerini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği