Spotify aile paketi 14,99TL

Daha önce aile paketine üye olan kullanıcılara yüzde 50 indirim sunan Spotify artık 6 kişiye kadar aile paketini 14,99 liraya satıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Spotify’ın aylık üyelik ücretleri, rakipleri Apple Music ve Google Play Müzik ile aynıydı ancak aile planlarında farklılıklar söz konusuydu. Apple Music 14,99 liralık aile üyeliği ile 6 kişiye kadar kullanım sağlıyor. (Bu rakam ABD’de 14,99 dolar, yani yaklaşık 45 lira). Türkiye’de böyle bir hizmet sunmayan Google Play Müzik ise ABD’de sunduğu 14,99 dolarlık aile paketini diğer ülkelerde yerel para birimini göz önünde bulundurarak düzenliyor.

Spotify şimdiye dek aile paketine eklenecek her yeni üye için üyelik ücretlerini yüzde 50 indiriyordu. 2014’ten beri kullanılan bu program o dönem için kullanışlı olsa da Apple Music’in aile paketi yeni üyelerin aklını çelebilecek kadar uygun. Bu sebeple Spotify aile paketi ücretlerinde düzenleme yaparak Apple ve Google’ın ücretiyle eşit olacak seviyeye, aylık 14,99 dolara çekti (Türkiye’de 14,99 lira). Yeni sistemle 6 kullanıcı ayda 14,99 lira ödeyerek Spotify Premium kullanabiliyor. Spotify’ın eski ücretlendirme sistemine göre 6 kişilik paket 30 lirayı buluyordu.

Apple Music ile rekabet

Dünya genelinde 30 milyon kullanıcısıyla Spotify online müzik dinleme servisleri arasında ilk sırada ve büyümeye devam ediyor. Ancak Apple Music’in 13 milyonu bulan kullanıcı sayısı Spotify için bir endişe kaynağı. Kullanıcıların iki servise birden para ödemesi çok muhtemel görünmüyor. Bu da 13 milyon kişinin Spotify yerine Apple Music’i tercih ettiği anlamına geliyor.

Bu tercihin sebebi şimdiye dek aile paketlerinin Apple Music’te daha avantajlı olması olabilir. Apple kullanıcılarının ilk tercihinin Apple’ın servisi olması da başka bir etmen olabilir ya da Taylor Swift gibi bazı şarkıcıların albümlerini sadece Apple Music üzerinden yayınlaması böyle bir karar alınmasına sebep olmuş olabilir. Spotify aile paketi fiyat farkını artık bu listeden silebilir.

Zarar ediyor ama iyi durumda

Spotify’ın bu fiyat değişikliği ile kısa vadede biraz para kaybı yaşayacağını ancak uzun vadede yeni kullanıcılarla bu açığı kapatacağını söyleyebiliriz. Bu durum Spotify için alışılmadık bir durum değil. Şirket piyasaya çıktığı dönemden beri para kaybediyor. Şirketin 2013’te 68 milyon dolar olan zararı 2014’te 176 milyon dolara, 2015’te ise 188 milyon dolara çıktı. Ancak bu göründüğü kadar kötü bir durum değil çünkü Spotify geçtiğimiz yıl cirosunu yüzde 80 artırarak 1.18 milyar dolardan 2.12 milyar dolara çıkardı.

Daha önce piyasaya giren online müzik dinleme servisleri, müzik şirketlerine ödediği paraları müşterilerinden toplayamadığı için kapanmak zorunda kalmıştı. Böyle devam ederse Spotify bu işten kar elde ederek servisin devamını sağlayabilen ilk şirket olabilir.

spotify

Premium üyelik ücretleri konusunda Spotify, Apple Music ve Google Play Müzik aynı rakamları talep etse de Spotify’ın aile paketi ücretleri diğerlerine göre daha pahalıydı. Bu konuda düzenleme yapan Spotify, diğer şirketler gibi, 6 kişilik aylık aile paketi üyeliğini 14,99 liraya çekti. Eski sistemde 6 kişilik Spotify paketi 30 lirayı buluyordu.Yorumunuz: