Amazon ücretsiz müzik hizmetini duyurmaya hazırlanıyor

Amazon'un önümüzdeki hafta ücretsiz müzik servisini duyuracağı iddia edildi. Serviste tıpkı Spotify'da olduğu gibi şarkılar arasında reklam yayınlanacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon’un ücretsiz, reklam destekli müzik servisi için görüşmelere başladığı belirtildi. Şirket bu hamlesiyle küresel müzik servisi lideri Spotify ile arasındaki rekabeti daha da hareketlendirecek. Dünyanın en büyük internet üzerinden perakende satış şirketi, ücretsiz müzik servisini sesli asistan servisi bulunan Echo hoparlörleri aracılığıyla pazarlayabilir. Servisin şimdilik sınırlı bir katalog sunması ve önümüzdeki hafta yayına girmesi bekleniyor.

Ücretsiz müzik için lisansları almak için Amazon bazı yapım şirketlerine oynatma başına ücret ödemeyi talep etti. Amazon’un bu serviste yayınlanan reklamlardan kazandığı para, müzik şirketlerinin alacağı paraya etki etmeyecek.

Amazon konu ile ilgili yorum yapmayı reddetti.

Amazon’un kârı ikinci plana atma lüksü var

Bu hamle Amazon’un müzik piyasasında artan gücünün altını çiziyor. Dağıtıcı olarak şirket ana iş kolundan kazandığı paralarla, indirimli müzik servisi sunma imkanı bulabilir. Şirket yeni abone toplamak için bu alanda zarar etmeyi göze alabilir. Ama Spotify’ın böyle bir lüksü bulunmuyor. Şirketin ortakları şirketin kar etmesi için yönetime baskı yapıyor.

Bugüne kadar Amazon, sınırlı Prime Music servisini Prime aboneliklerini artırmak için kullanıyordu. Bu servisin üyelik ücreti yıllık 119 Dolar olarak belirlenmişti. Amazon Prime üyeliği ile birlikte, şirketten yapılan alışverişlerde ücretsiz teslimat hizmeti de sunuluyor. Amazon ayrıca aylık 9,99 Dolar’a sınırsız Amazon Music üyeliği de satıyor. Eğer halihazırda Prime üyesiyseniz bu ücret 7,99 Dolar’a düşüyor. Sadece Echo cihazlarda müzik dinlemek için aylık 3,99 Dolar’lık bir paket daha bulunuyor.

En büyük rakibi Spotify

Şu anda Spotify ücretsiz müzik dinleme imkanı sunan tek büyük müzik hizmeti konumunda. Şirket, reklam destekli bu modelini, yeni ücretli üyeler kazanmak için kullanıyor. YouTube da tüm dünyada müzik dinlemek için kullanılan bir platform ama şirket abonelerini ücretli üyeliğe geçirme kaygısı gütmüyor. Spotify’ın sunduğu ücretsiz müzik hizmeti, kullanıcılara diledikleri şarkıyı dinleme imkanı sunuyor. Ama ücretsiz kullanıcılar şarkıların sırasını kontrol edemiyor. Şirketin şu anda 96 milyon ücretli ve 116 milyon ücretsiz kullanıcısı bulunuyor.

Apple Music ise 56 milyon ücretli aboneye sahip ama ücretsiz müzik servisi yok. Amazon kaç adet ücretli kullanıcısı olduğunu açıklamadı ama şirketin 20 milyon abonesi olduğu tahmin ediliyor. Akıllı hoparlörlerin şirketin müzik hizmetinin gelişmesinde önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Kaynak: Billboard

Amazon'un ücretsiz, reklam destekli müzik servisi için görüşmelere başladığı belirtildi. Şirket bu hamlesiyle küresel müzik servisi lideri Spotify ile arasındaki rekabeti daha da hareketlendirecek. Dünyanın en büyük internet üzerinden perakende satış şirketi, ücretsiz müzik servisini sesli asistan servisi bulunan Echo hoparlörleri aracılığıyla pazarlayabilir. Servisin şimdilik sınırlı bir katalog sunması ve önümüzdeki hafta yayına girmesi bekleniyor. Ücretsiz müzik için lisansları almak için Amazon bazı yapım şirketlerine oynatma başına ücret ödemeyi talep etti. Amazon'un bu serviste yayınlanan reklamlardan kazandığı para, müzik şirketlerinin alacağı paraya etki etmeyecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği