YouTube’un müzik servisi: YouTube Music

YouTube, milyonlarca şarkı ve klip içeren yeni müzik servisi YouTube Music'i 22 Mayıs'tan itibaren kullanıma sunacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

YouTube, milyonlarca şarkı ve klip içeren yeni müzik servisi YouTube Music‘i 22 Mayıs’tan itibaren bazı ülkelerde (aralarında Türkiye yok) kullanıma sunacak. Sisteme ücretli olarak abone olmak ya da reklamlı ve ücretsiz versiyonu kullanmak mümkün olacak. Şirket, kullanıcıların albümlerin tamamına erişebileceğini ayrıca sadece YouTube’da yayımlanan cover, remix, canlı performans gibi seçeneklere de ulaşabileceğini söyledi. Uygulama ayrıca dinleme geçmişiniz ve konumunuza göre önerilerde de bulunacak. YouTube Music’in getirdiği yeniliklerden biri de Google’ın yeteneklerini kullanarak olağan dışı aramalarda da sonuçlar sunabilmesi. Örneğin, adını bilmediğiniz bir şarkının sözlerinin bir kısmını yazarak hatta ‘ıslıklı hipster şarkısı‘ gibi tanımlarla istediğiniz şarkıya ulaşmanız mümkün olabilecek.

YouTube uygulaması arka planda çalışacak

Ücretsiz versiyon tahmin edilebileceği gibi reklam destekli olacak. Google Play Music aboneleri ise ücretli versiyonu ekstra bir ücret ödemeden kullanabilecek. Yeni aboneler aylık 9,99 Dolar ödeyerek YouTube Music Premium’u kullanabilecek. Premium üyeleri şarkıları indirebilecek, uygulama arka planda çalışırken de müzik dinleyebilecek (YouTube’un bu özelliği sunmasını bekleyen milyonlarca kişi var) ve tabii ki reklamlarla karşılaşmayacak.

Google’ın önceki müzik servisi Google Play Music’i YouTube tabanlı bir servisle değiştirmesi bekleniyordu. Bu değişim şimdilik gerçekleşmedi ve her iki servis de bir süre kullanımda olacak. Ancak 2019’a kadar iki servisin birleşmesi bekleniyor.

9,99 Dolar’lık YouTube Music Premium’un yanı sıra 2 Dolar daha ödeyen kullanıcılar sadece müzik servisini değil, tüm YouTube’u Premium üye olarak kullanabilecek. 11,99 Dolar’lık YouTube Premium tüm platformu reklamsız olarak kullanma imkanının yanı sıra, daha önce sadece YouTube Red abonelerine sunulan orijinal dizi ve filmlere de erişim sağlayabilecek.

En büyük kozu şarkıların alternatif versiyonları

YouTube Music’in rakipleri arasında Spotify, Apple Music, Pandora, Deezer ve şirketin diğer servisi Google Play Music bulunuyor. Kullanıcıların bugüne kadarki favorisi, kendi topluluğunu oluşturan ve başarılı öneri hizmetleriyle Spotify olmuştu. YouTube Music’in rakiplerine karşı en önemli kozu, şarkıların sadece orijinallerini değil, alternatif versiyonlarını da kullanıcılara sunması olacak

Google Play Music’in akıbetinin ne olacağı da merak konusu. YouTube’un bu servisi bir süre sonra kullanımdan kaldırması, kullanıcıları da YouTube Music’e aktarması bekleniyor. Ancak öncelikle uluslararası lisans anlaşmalarının yeni servise aktarımının onaylanması gerekiyor.

YouTube Music 22 Mayıs’tan itibaren ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika ve Güney Kore’de hizmete girecek. Hizmetin Türkiye’de ne zaman kullanıma sunulacağına dair bir bilgi yok. Şu sayfaya girip kayıt yaptırırsanız, servis bulunduğunuz ülkede hizmete girdiğinde YouTube size haber verecek.

Kaynak: The Next Web

YouTube, milyonlarca şarkı ve klip içeren yeni müzik servisi YouTube Music'i 22 Mayıs'tan itibaren kullanıma sunacak. Sisteme ücretli olarak abone olmak ya da reklamlı ve ücretsiz versiyonu kullanmak mümkün olacak. Şirket, kullanıcıların albümlerin tamamına erişebileceğini ayrıca sadece YouTube'da yayımlanan cover, remix, canlı performans gibi seçeneklere de ulaşabileceğini söyledi. Uygulama ayrıca dinleme geçmişiniz ve konumunuza göre önerilerde de bulunacak. 9,99 Dolar'lık ücretli versiyonda şarkıları indirmek ve YouTube uygulamasını arka planda açıp müzik dinlemek mümkün olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği