Sony Music ve Facebook online video iş birliğine gidiyor

Sosyal medya endüstrisinin giderek artan kazancından pay elde etmeyi amaçlayan Sony/ATV Music Publishing, Facebook ile bir anlaşma imzaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sosyal medya endüstrisinin giderek artan kazancından pay elde etmeyi amaçlayan Sony/ATV Music Publishing, Facebook ile bir anlaşma imzaladı.

Bu anlaşmanın Facebook kullanıcıları için ifade ettiği şey, örneğin düğün dansı gibi videolarda duyulan müzik kesitleri yüzünden siteden kaldırılan videoların artık kaldırılmayacak olması. Tarafların Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, 3 milyon şarkılık bir kataloğun söz konusu olduğu anlaşmanın en büyük müzik yayın şirketlerinden biri ile Facebook arasında yapılan ilk anlaşma olduğu belirtildi. Anlaşmanın mali şartları henüz açıklanmadı. Fakat anlaşmaya göre müzikleri Facebook ve Instagram’da kullanıldığı zaman söz yazarları yayın hakkı geliri elde edecek.

Böylece Facebook, önemli ve yeni bir gelir kaynağı oluşturmanın yanı sıra rakibi YouTube’a karşı kayıt sektöründe bir siper oluşturarak dünyanın en büyük iki müzik şirketiyle anlaşmalar imzalamış oldu. 100 milyondan fazla insanın aylık ücret karşılığında milyonlarca şarkıya erişmesini sağlayan Spotify ve Apple Music gibi ücretli hizmetler sayesinde kayıt sektörü son üç yıldır kendini toparlamış durumda. Yine de hala birçok insan reklam destekli radyolar veya sosyal ağlar üzerinden ücretsiz şekilde müzik dinlemeyi tercih edebiliyor.

Müzik yetkilileri, sahip oldukları geniş kitlelere rağmen satışlara çok az katkıda bulunan ücretsiz kaynaklar üzerinden de satışları artırmayı ümit ediyor. Konuya yakınlığıyla bilinen kişilerin geçtiğimiz Eylül ayında yaptığı açıklamaya göre Facebook, müzik endüstrisine milyonlarca Dolar sunuyor. Henüz YouTube gibi profesyonel bir müzik hizmetini barındırma hakkı olmayan sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz ay da Vivendi SA‘ya ait Universal Music Group ile benzer bir anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: Bloomberg

Sosyal medya endüstrisinin giderek artan kazancından pay elde etmeyi amaçlayan Sony/ATV Music Publishing, Facebook ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşmanın Facebook kullanıcıları için ifade ettiği şey, örneğin düğün dansı gibi videolarda duyulan müzik kesitleri yüzünden siteden kaldırılan videoların artık kaldırılmayacak olması. Anlaşmanın mali şartları henüz açıklanmadı. Fakat anlaşmaya göre müzikleri Facebook ve Instagram’da kullanıldığı zaman söz yazarları yayın hakkı geliri elde edecek. Facebook, geçtiğimiz ay da Vivendi SA’ya ait Universal Music Group ile benzer bir anlaşma imzalamıştı.Yorumunuz: