Spotify 1,6 milyar Dolar’lık davayla karşı karşıya

Aralarında Tom Petty, Neil Young, The Beach Boys, Missy Elliott ve Janis Joplin gibi isimlerin yer aldığı 200’den fazla sanatçıya lisans veren Wixen Music Publishing, Spotify’a 1,6 milyar Dolar’lık dava açtı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Variety‘nin haberine göre aralarında Tom Petty, Neil Young, The Beach Boys, Missy Elliott ve Janis Joplin gibi isimlerin yer aldığı 200’den fazla sanatçıya lisans veren Wixen Music Publishing Spotify’a 1,6 milyar Dolar’lık dava açtı.

29 Aralık’ta Kaliforniya’da açılan dava, Spotify’ın doğru lisansa sahip olmaksızın binlerce şarkı kullandığını öne sürüyor. Esasında Wixen, Spotify’ın plak şirketlerinden aldığı şarkı lisanslarının hak sahiplerini belirlemek için yeterince çalışma yapmadığını söylüyor. Dava dilekçesinin bir kısmı şu şekilde:

Spotify ABD’de hizmete sunulmadan önce plak şirketleriyle iş birliği yaparak ses kayıtlarının lisansını alma teşebbüsünde bulundu. Fakat piyasada bir numara haline gelme çabasıyla Spotify yeterli müzik kompozisyonu bilgisi toplayamadı ve sonuç olarak Telif Hakkı Kanununun 115. Bölümünün gerekliliklerini yerine getirmekte başarısız oldu.

Spotify aynı gün mahkemeye başvurarak Wixen’in müşterilerine yasal işlemlere dahil edilmek için yeterince süre vermediğine dair beyanda bulundu.

Bu dava, plak şirketleri ile yayıncı şirketler arasında uzun süredir devam eden yayın hakkı kavgasındaki son gelişmeyi oluşturuyor. Spotify Warner, Universal ve Sony olmak üzere üç büyük şirketle ilişkilerini pekiştirmek amacıyla plak şirketi kontratlarını önemli bir öncelik haline getirmişti. Ayrıca, bağımsız kayıt etiketi lisanslarının çoğuyla ilgilenen Merlin adlı haklar ajansıyla da anlaşmaları kuvvetlendirdi. Böylece daha küçük çaplı binlerce plak şirketinin müziklerine erişim imkanı buldu.

Spotify’ın 2017’nin Haziran ayında çıkardığı ‘söz yazarlarının ve üreticilerin müzik sektörüne ve sanatçıların kariyerlerine yaptığı katkıyı öne çıkarmayı amaçlayan küresel girişim’ programı Secret Genius pek işe yaramış gibi durmuyor.

Kaynak: Tech Crunch

Aralarında Tom Petty, Neil Young, The Beach Boys, Missy Elliott ve Janis Joplin gibi isimlerin yer aldığı 200’den fazla sanatçıya lisans veren Wixen Music Publishing, Spotify’a 1,6 milyar Dolar’lık dava açtı. 29 Aralık’ta Kaliforniya’da açılan dava, Spotify’ın doğru lisansa sahip olmaksızın binlerce şarkı kullandığını öne sürüyor.Yorumunuz: