Spotify bağımsız müzisyenlere yeni bir teklifle geliyor

Spotify bağımsız sanatçılara, şarkılarının lisanslarını aracı kullanmadan direkt olarak Spotify'a vermeleri durumunda fazladan ödeme yapmayı önerdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Billboard’a göre, Spotify bağımsız sanatçı ve menajerlere, şarkılarının lisanslarını aracı kullanmadan direkt olarak Spotify’a vermeleri durumunda fazladan ödeme yapmayı önerdi. Normalde yapım şirketleri, şarkıların gelirinin yüzde 54’ünü alıyor. Bunun yüzde 20 ila 50’si sanatçılara veriliyor. Yani sanatçının kazandığı gelir, toplam gelirin en fazla yüzde 25’i civarında oluyor. Spotify yeni sanatçılara, yapım şirketi ile anlaşmamaları halinde yüzde 50 gelir vermeyi vadediyor. Böylece Spotify’ın geliri de yüzde 46’dan yüzde 50’ye çıkmış oluyor.

Bu lisans anlaşmaları Spotify’a özel olmayacak. sanatçılar dilerse Apple Music ya da diğer şirketlerle de lisans anlaşması yapabilecek ve kayıtları yine kendilerine ait olacak. Sadece her servis için tek tek anlaşma yapmaları gerekecek. Spotify bunu büyük sanatçılara sunamıyor çünkü büyük şirketlerle birebir rekabet içerisine girmesi önceki lisans anlaşmalarına aykırı.

Spotify Billboard’un raporu hakkında yorum yapmadı. Ancak böyle bir öneri Spotify’ın daha fazla para kazanmasını sağlayabilir. Özellikle genç ve bağımsız şarkıcıların bazılarının zaman içinde tanınıp başarılı olmasıyla Spotify bu alandan ciddi bir gelir elde edebilir.

Kaynak: Engadget

Billboard'a göre, Spotify bağımsız sanatçı ve menajerlere, şarkılarının lisanslarını aracı kullanmadan direkt olarak Spotify'a vermeleri durumunda fazladan ödeme yapmayı önerdi. Normalde yapım şirketleri, şarkıların gelirinin yüzde 54'ünü alıyor. Bunun yüzde 20 ila 50'si sanatçılara veriliyor. Yani sanatçının kazandığı gelir, toplam gelirin en fazla yüzde 25'i civarında oluyor. Spotify yeni sanatçılara, yapım şirketi ile anlaşmamaları halinde yüzde 50 gelir vermeyi vadediyor. Böylece Spotify'ın geliri de yüzde 46'dan yüzde 50'ye çıkmış oluyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği