Spotify sanatçıların kendi müziklerini yüklemelerine izin vermeyecek

Spotifty, sanatçıların bir aracıya ihtiyaç duymadan müzik yüklemesini sağlayan programını 30 Temmuzda'da kapatıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bağımsız sanatçılar, artık kendi müziklerini direkt olarak Spotify’a yükleyemeyecek. Emeğini ve enerjisini başka bir alana yönlendirmenin daha doğru olduğuna karar veren Spotify, bu özelliğin test edildiği beta sürümü kapatıyor. Kararla ilgili açıklama yapan Spotify “Enerjimizi Spotify’a özgü özellik ve araçların geliştirilmesine odaklamaya karar verdik.” ifadesini kullandı.

Spotify’ın bu girişimini kapatması büyük bir sürpriz değil. Çünkü sanatçılar eserlerini Spotify’a direkt olarak yükleseler bile Apple Music ya da Deezer gibi diğer müzik servislerinde eserlerini yayınlatabilmek için yine yayıncılara başvurmaları gerekiyordu. Şarkılarını sadece Spotify’da yayınlatmaya razı olan sanatçılar için bu bir sorun değil ancak öbür türlü düşününce pek mantıklı olmuyor.

30 Temmuz’da kapanacak

Spotify, 30 Temmuz’da müzisyenlerin kendi müziklerini sisteme yüklemelerini sağlayan programa yeni şarkılar kabul etmeyi bırakacak. Bu program aracılığıyla müziğini yayınlamış kişilerin de yeni sağlayıcılar bulması gerekecek. Şirketin önerileri arasında DistroKid, CD Baby ve EmuBands gibi isimler yer alıyor. Kararın duyurusunun yapıldığı blog yazısında “Programımızı kullanarak Spotify’a müzik yüklemiş sanatçıların geçiş sürecini olabildiğince basitleştirmek için dağıtım ortaklarımızla görüşüyoruz. Bağımsız sanatçıların müzik kariyerinde küçük de olsa bir yere sahip olduğumuz için gururluyuz.” şeklinde ifadelere yer verildi.

Kaynak: Engadget, TechCrunch

Spotify, sanatçıların kendi müziklerini Spotify'a yüklemelerini sağlayan programı kapatacağını duyurdu. Kararla ilgili açıklama yapan Spotify "Enerjimizi Spotify'a özgü özellik ve araçların geliştirilmesine odaklamaya karar verdik." ifadesini kullandı. Spotify'ın bu girişimini kapatması büyük bir sürpriz değil. Çünkü sanatçılar eserlerini Spotify'a direkt olarak yükleseler bile Apple Music ya da Deezer gibi diğer müzik servislerinde eserlerini yayınlatabilmek için yine yayıncılara başvurmaları gerekiyordu. Şarkılarını sadece Spotify'da yayınlatmaya razı olan sanatçılar için bu bir sorun değil ancak öbür türlü düşününce pek mantıklı olmuyor.

4 Yorum

  • bu özellik kapansa da Spotify online müzik dağıtımı konusundaki ağını doğru yönetti. Provider Network ismini verdiği ağda onlarca bağımsız label ve müzik dağıtım uygulaması var. Aslında gelinen noktada bireysel kullanıcılar için süreç değişmedi, sadece ulaşabilecekleri bir servis sağlayıcı (Distrokid vb) üzerinden yükleme yapmaları gerekiyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği