Bitcoin ve Spotify müzik endüstrisini kökten değiştirebilir

Blok zinciri ile tüm içerikler ve telif hakları kolayca takip edilebilir hatta akıllı sözleşmeler sayesinde tüm ödemeler otomatik olarak yapılabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Spotify geçtiğimiz yıl sanatçılara ödemesi gereken yaklaşık 30 milyon Dolar’lık telif ücretini ödeyemedi. Bunun sebebi, hangi şarkıda kimin ne kadar hakkının olduğunun tespit edilememesi. Sanatçılar, yapım şirketleri ve yayıncılar arasındaki anlaşmazlıklar sebebiyle bu ödemeler askıda kaldı. Halbuki hangi eserin telifinin kime, ne oranda ait olduğunu belirleyen bir sistem bu sorunları kökten çözebilir.

Çare blok zinciri

Müzik sektöründeki veri tabanı probleminin çözülmesi için en uygun adaylardan birisi blok zinciri teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde tüm içerikler ve telif hakları kolayca takip edilebilir hatta akıllı sözleşmeler sayesinde tüm ödemeler otomatik olarak yapılabilir. Bu potansiyeli özellikle finans teknolojisi alanında sık sık dile getirilen blok zinciri bugüne dek böyle büyük ve popüler bir sektörde kullanılmış değil. Ancak yakında bu durum değişebilir.

Spotify, Nisan ayının sonunda Mediachain Labs adlı New York merkezli bir girişimi satın aldı. Mediachain Labs’in amacı, internet üzerinde görselleri bulup veri tabanına eklemek ve hangi görselin kime ait olduğunu belirlemek. Bu veri tabanını oluşturmak için blok zinciri teknolojisinden yararlanan girişimin Spotify tarafından satın alınması, Spotify’ın da benzer bir sistem uygulayabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Halka arz için düzenleme gerekli

Popüler müzik platformu henüz bu konuda bir açıklama yapmış değil. Ancak yakın gelecekte halka arz edilmesi beklenen Spotify’ın bu işlem öncesinde veri tabanını netleştirmesi ve telifleri etkin bir şekilde dağıtabiliyor olması gerekiyor. Aksi taktirde halka arzın ardından pek çok kişi Spotify’ın kendi içerikleri üzerinden haksız gelir elde ettiği iddialarıyla dava açabilir. Bu davalar da şirketin borsadaki hisselerini olumsuz etkileyecektir.

Blok zinciri teknolojisinin bu düzenleme yeteneği aslında teknoloji çevrelerince biliniyor. Hatta Alphabet’in DeepMind yapay zeka ünitesi, Britanya sağlık raporlarını kontrol altında tutacak bir blok zinciri sistemi geliştirdi. Yine de bu teknolojinin geniş kitlelerce kabul görmesi için Spotify gibi bir şirket tarafından kullanılması şart. Burada ünlü sanatçıların da iş birliği gerekiyor. Eğer Spotify böyle bir adım atacak olursa, geçtiğimiz yıl şirketten en fazla ödeme alan Rihana, Justin Bieber ve Drake gibi şarkıcıların ödemelerini bu sistem üzerinden almayı kabul etmesi gerekecek. Hatta bu ödemeler Bitcoin aracılığıyla bile yapılabilir. Ünlü sanatçıların ve müzik şirketlerinin Bitcoin kullanmaya başlaması, dijital ödemelerde yepyeni bir döneme girileceği anlamına gelebilir.

Kaynak: Quartz

Müzik sektöründeki veri tabanı probleminin çözülmesi için en uygun adaylardan birisi blok zinciri teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde tüm içerikler ve telif hakları kolayca takip edilebilir hatta akıllı sözleşmeler sayesinde tüm ödemeler otomatik olarak yapılabilir. Spotify, Nisan ayının sonunda, internet üzerinde görselleri bulup veri tabanına eklemek ve hangi görselin kime ait olduğunu belirlemek için kurulmuş olan Mediachain Labs adlı bir girişimi satın aldı. Bu veri tabanını oluşturmak için blok zinciri teknolojisinden yararlanan girişimin Spotify tarafından satın alınması, Spotify'ın da benzer bir sistem uygulayabileceği şeklinde yorumlanıyor.

2 Yorum

  • Şu haberi okuduktan sonra Spotify gözümden düştü. Çünkü Spotify o şarkıları kafasına göre sisteme eklemiyor. Birileriyle anlaşma yapıp öyle ekliyor. Yapım şirketiyle anlaştıysa parayı ona ödemesi gerekir. Daha sonra müzisyen ile yapım şirketi arasında anlaşma neyse ona göre de müzisyene para ödenir. Bence Spotify para ödememek veya ödemeyi geciktirerek kısa süreli gelir elde etmek için böyle bir bahane uydurmuş.

    Bir süredir korsan içerik tüketmemekteyim. Emeğin karşılığı neyse verilmesi taraftarıyım. Korsan müzik dinlememek için, dinlediğim müzikten müzik yapımcıların para kazanması için Spotify’a üye olmuştum ama belli ki onlar da müzisyenin parasını ödemiyorlar. Bu durumda bana düşen başka bir alternatife transfer olmak.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği