İklim değişikliği intihar oranlarında artışa sebep oluyor

Bilimciler, hava sıcaklığıyla birlikte, intihar oranları ve Twitter’da kullanılan depresif dilde de bir artış olduğunu söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni bir araştırma, iklim değişikliğinin intihar oranlarını artırarak, yüzyılın ortalarında, özellikle ABD ve Meksika’da fazladan on binlerce kişinin kendisini öldürmesine sebep olabileceğini gösteriyor

California Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacıların Nature Climate Change’e yazdıkları bir makale, binlerce şehir ve ülkeden gelen onlarca yıllık veriyi analiz ederek , ayda 1 derece ısı yükselişinin intihar oranlarını ABD’de 0,7, Meksika’da da 2,1 oranında artırdığına işaret ediyor.

Birleşmiş Milletler iklim panelinin ‘’her zamanki’’ emilim senaryosuna göre, yerküre ısısı 2050 yılında ABD’de 2,5 derece, Meksika’da ise 2,1 derece artış göstererek, her iki ülkede toplam 9 bin ile 40 bin arası fazladan intihara sebep olabilir. Bu rakamlara neyin doğrudan sebep olduğu kesin olmamakla birlikte makaledeki bir hipoteze göre artan sıcaklıklar, belki de sıcaklık düzenlemelerinin yan etkileri yüzünden, akıl sağlığına doğrudan etki ediyor. Diğer bir deyişle vücut ısısını belirli bir sınırda tutmaya çalışırken beyindeki kan dolaşımı paternlerinin de değişiyor olma ihtimali var.

Yüksek ısının akıl sağlığı üzerindeki etkisini ölçmek adına araştırmacılar 600 milyon Twitter gönderisini incelemiş ve aylık ortalama 1 derece sıcaklık artışının Tweet’lerdeki depresif tonun yüzde 1,35 artmasına sebep olabileceğini görmüş.

Kaynak: Technology Review

California Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacıların Nature Climate Change’e yazdıkları bir makale, binlerce şehir ve ülkeden gelen onlarca yıllık veriyi analiz ederek , ayda 1 derece ısı yükselişinin intihar oranlarını ABD’de 0,7, Meksika’da da 2,1 oranında artırdığını iddia ediyor. Yüksek ısının akıl sağlığı üzerindeki etkisini ölçmek adına araştırmacılar 600 milyon Twitter gönderisini incelemiş ve aylık ortalama 1 derece sıcaklık artışının Tweet’lerdeki depresif tonun yüzde 1,35 artmasına sebep olabileceğini görmüş.Bir yanıt

  1. Benix avatarı
    Benix

    Dünya Afrikalılara kalacak o zaman :)

Yorumunuz: