Fransa, 2040’ta petrol ve doğal gaz üretimini yasaklayacak

Fransa Parlamentosu, petrol ve doğal gaz arama ve üretimini 2040'a kadar tamamen sonlandıracak olan yasayı onayladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransız Parlamentosu, ülkede ve deniz aşırı topraklarında petrol ve doğal gaz arama ve üretimini 2040’a kadar tamamen sonlandıracak olan yasayı onayladı. Salı günü çıkan bu yasaya göre, mevcut sondaj izni yenilenmeyecek ve yeni arama ruhsatı verilmeyecek.

Fransız hükümeti, yasağın dünyada bir ilk olduğunu iddia ediyor. Ancak bu durum büyük oranda sembolik çünkü Fransa’da üretilen petrol ve doğal gazın sadece yüzde 1’ini yerel tüketim oluştururken gerisi ithal ediliyor.

Yasanın onaylanmasına dair tweet atan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Fransa’nın, yeni petrol arama lisanslarını ve tüm petrol üretimini 2040 yılına kadar tamamen sonlandıracak ilk ülke olmasından gurur duyuyoruz.” Çevre Bakanı Nicolas Hulot ise “Bu yasa, bugünün insanlarının gelecek kuşaklar için fedakarlık ettiğinin kanıtıdır.” dedi. Yeni yasa, fosil yakıtları Fransa ekonomisinden uzaklaştırma ve Paris İklim Anlaşması uyarınca Fransa’nın küresel ısınmayı önleme taahhütlerini yerine getirme planlarının bir parçasını oluşturuyor.

Kaynak: CBS News

Fransa Parlamentosu, petrol ve doğal gaz arama ve üretimini 2040'a kadar tamamen sonlandıracak olan yasayı onayladı. Artık mevcut sondaj izni yenilenmeyecek ve yeni arama ruhsatı verilemeyecek. Cumhurbaşkanı Macron, attığı bir twette "Fransa'nın yeni petrol arama lisanslarını ve tüm petrol üretimini 2040 yılına kadar tamamen sonlandıracak ilk ülke olmasından gurur duyuyoruz." dedi. Çevre Bakanı Hulot, yasanın gelecek nesillerin iyiliği için getirildiğini söyledi. Yasak, Fransa ekonomisinin yükünü azaltacak ve Paris İklim Anlaşması şartlarını gerçekleştirmeyi kolaylaştıracak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği