Kaliforniya petrol tabanlı araçları yasaklamayı planlıyor

Kaliforniya'daki yetkililer, hava kirliliğine sebep olan araçların satışının engellenmesi konusunu tartışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kaliforniya’daki yetkililer, hava kirliliğine sebep olan araçların satışının engellenmesi konusunu tartışıyor. ABD’de iklim değişikliğinin etkileriyle savaşma konusunda en etkili kişilerden biri olan Kaliforniya Valisi Jerry Brown, çevre kirliliğine neden olan araçlar konusunda benzer teşebbüslerde bulunan Çin, Fransa ve Birleşik Krallık’ı örnek alıyor. Kaliforniya’nın dünya genelindeki otomobil piyasasında sahip olduğu güç göz önüne alındığında, bu tarz bir politika izlenmesi küresel araç endüstrisinde şok dalgası yaratabilir. Sadece geçtiğimiz yıl Kaliforniya’da 2 milyondan fazla araç satıldı. En çok satış yapılan ülkeler ise Fransa, İtalya ve İspanya. Eğer yasak getirilirse, General Motors‘tan Toyota‘ya kadar birçok otomobil üreticisi, ABD’nin en kabalık eyaleti Kaliforniya’daki elektrikli araçları standart hale getirme konusunda baskı hissedecektir. Bu da benzin ve dizelle çalışan araçların geleceği hakkında yeni sorunlar ortaya çıkaracaktır.

Küresel Otomobil Üreticileri Birliği Baş Yöneticisi John Bozzella yaptığı bir açıklamada, “Kaliforniya ile iş birliği yaparak 2025’den sonra karbon salınımı azaltımı yapmak için akılcı, piyasa temelli yaklaşımlar bulmaya çalışıyoruz.” dedi. Kaliforniya, 1990’dan 2050’ye kadar geçen süre zarfında karbondioksit salınımını yüzde 80 oranında azaltma hedefi koymuştu. Kaliforniya Hava Kaynakları Yönetim Kurulu Başkanı Mary Nichols, “Sera gazı salınımlarında önemli ölçüde azalma sağlayabilmek için 2040 veya 2050 yılına kadar tamamen yenilenebilir enerjiye geçmemiz gerekiyor.” diyor.

2040’ı bulabilir

ABD’de 1970 yılında çıkarılan Temiz Hava Yasası sayesinde, Kaliforniya’nın çevre kirliliği konusunda kendi yasalarını çıkarma hakkı var. Çin’in 2030 yılına kadar petrollü araçların satışını bitirmesi muhtemel görünüyor. Fransa ve Birleşik Krallık ise bu konudaki hedeflerini 2040 olarak açıkladı. Nichols, Kaliforniya’nın böyle bir yasağı uygulamasının onlarca yıl sürebileceğini söylüyor. “Benimle birlikte çalışanlar da dahil bazı insanlar, petrollü araçların satışının 2030’da sonlandırılabileceğini düşünüyor. Kimileri 2035 kimileri de 2040 dedi. Net bir tarih söylemek zor olsa da bir gün gerçekleşeceği kesin.” diye ekledi.

Kaynak: Bloomberg

Kaliforniya'daki yetkililer, hava kirliliğine sebep olan araçların satışının engellenmesi konusunu tartışıyor. ABD'de iklim değişikliğinin etkileriyle savaşma konusunda en etkili kişilerden biri olan Kaliforniya Valisi Jerry Brown, çevre kirliliğine neden olan araçlar konusunda benzer teşebbüslerde bulunan Çin, Fransa ve Birleşik Krallık'ı örnek alıyor. Kaliforniya, 1990'dan 2050'ye kadar geçen süre zarfında karbondioksit salınımını yüzde 80 oranında azaltma hedefi koymuştu. Kaliforniya'nın böyle bir yasağı uygulamasının onlarca yıl sürebileceği düşünülüyor. Kimileri hedefi 2035 veya 2040 olarak belirliyor. Net bir tarih söylemek zor olsa da bir gün gerçekleşeceği kesin.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği