Kaliforniya’da dronla esrar taşımak yasaklandı

Kaliforniya'da keyfi esrar kullanımının yasal hale gelmesinin ardından, Esrar Kontrol Bürosu dronların esrar taşımasını yasaklayan bir düzenleme hazırlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hamburger, bira ya da Amazon ürünleri gönderen dronları görünce aklınıza ‘bununla esrar da gönderilir’ gibi bir fikir geldiyse o fikri unutun. Çünkü aynı fikir yetkililerin de aklına geldi ve bu fikre pek sıcak bakmıyorlar. Kaliforniya Esrar Kontrol Bürosu dronların esrar taşımasını yasaklayan bir düzenleme hazırlıyor. Kaliforniya’da keyfi esrar kullanımının yasal hale gelmesinin ardından Esrar Kontrol Bürosu, Tıbbi ve Yetişkin Kullanımına İlişkin Esrar Düzenlemesi ve Güvenliği Yasası üzerinde çalışmaya başladı.

Önerilen yasada “Esrar ürünlerinin ticari araçlar ya da römorklar içinde taşınması gerekmektedir. Taşıma işlemi uçaklar, suda giden araçlar, tren yolu, dronlar, motorsuz araçlar ya da insansız araçlar tarafından gerçekleştirilemez.” ifadeleri yer alıyor.

Sıkı düzenlemeler

Bu yasa, dronla esrar teslimatı yapmayı planlayan MDelivers ve Eaze gibi girişimler için kötü haber demek. Bu girişimlerin ‘dronla teslimat’ kolundan vazgeçmesi ve yasalarda izin verilen yöntemlere dönmesi gerekecek. Yeni yasa, sadece lisanslı satıcıların, kapalı bir araçla, şahsen teslimat yapabileceğini belirtiyor. Ayrıca her teslimatta, satıcının paketin nereye gittiğini takip edebileceği bir GPS sistemi bulunması gerekiyor. Büro, esrar dağıtıcılarının satış esnasında kesinlikle esrar kullanamayacağının altını çiziyor.

Kaliforniya ABD’nin en büyük ekonomisi. Yasal esrar endüstrisi de 5 milyar Dolar’ı bulan büyük bir endüstri. Esrar dağıtıcılarına, perakende satışçılara, deneme laboratuvarlarına ve diğer işletmelere lisanslar 1 Ocak 2018’den itibaren verilmeye başlanacak.

Kaynak: The Verge

Hamburger, bira ya da Amazon ürünleri gönderen dronları görünce aklınıza 'bununla esrar da gönderilir' gibi bir fikir geldiyse o fikri unutun. Çünkü aynı fikir yetkililerin de aklına geldi ve bu fikre pek sıcak bakmıyorlar. Kaliforniya'da keyfi esrar kullanımının yasal hale gelmesinin ardından Esrar Kontrol Bürosu, Tıbbi ve Yetişkin Kullanımına İlişkin Esrar Düzenlemesi ve Güvenliği Yasası üzerinde çalışmaya başladı. Yeni düzenlemeye göre esrar sadece yetkili kişiler tarafından, otomobiller ve kapalı kamyonetlerle taşınabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği