Kanada esrarı tamamen serbest bırakacak

Önümüzdeki yıldan itibaren, Kanadalıların 30 grama kadar esrar taşıması ya da eşdeğer miktarda esrarlı yiyecek veya esrar yağı bulundurması yasal olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanada’da önümüzdeki yıldan itibaren esrar yasal olarak kullanılabilecek. Başbakan Justin Trudeau’nun esrarı düzenleme, vergilendirme ve satma planları çerçevesinde hazırlanan yasa, Kanadalıların 30 grama kadar esrar taşımasını ya da buna eşdeğer miktarda esrarlı yiyecek veya esrar yağı bulundurmasını yasal hale getiriyor. Esrar kullanım yaşı 18 olacak ancak daha genç kullanıcılara ceza verilmeyecek.

Bu plan Kanada’yı Uruguay ile birlikte, esrarın satışını yasal hale getiren ikinci ülke yapacak. Hollanda gibi bazı ülkeler esrar satışına bazı durumlarda izin verirken, Alaska, Colorado ve Washington gibi bazı bölgesel yönetimler de geçmişte bu maddenin satılmasına izin vermişti.

Yasayı ihlal edene 14 yıl hapis

Yasanın fazla bir değişiklik olmadan kabul edilmesi bekleniyor ancak bazı maddeler konusunda ciddi tepkiler var. Örneğin 18 yaşın altında birisine esrar satan kişiler için 14 yıl hapis isteniyor. Alkol söz konusu olduğunda ise bu ceza sadece 1 yıl.

Ulusal yasa, alkolde olduğu gibi detayların önemli bir kısmını yerel yönetimlere bırakıyor. Her bölgenin kendi dağıtım yöntemini belirlemesi gerekiyor. Şu anda bazı bölgelerde, tıbbi amaçlı olarak esrar satılmasına izin veriliyor. Yeni yasa yürürlüğe girene kadar bu satıcılar yine tıbbi lisansla çalışmaya devam edebilecek.

Yeni esrar yasasıyla birlikte, lisansı olmadan esrar satanlara ise çok ciddi cezalar geliyor. Bu kişiler farklı sebeplerle mahkemeye sevk edilebilecek. Bu sebeplerin belirlenmesi konusunda polisin ya da savcıların kararı esas alınıyor. Suçlu bulunan kişiler 14 yıla kadar hapis cezasına ya da 100 bin Kanada Doları’na (276 bin Lira) kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Ciddi bir vergi geliri öngörülüyor

Yasa Kanada vatandaşlarının kendi kullanımları için dört adede kadar esrar bitkisi yetiştirmesine izin veriyor. Yasanın en büyük eksikliği ise vergilendirme konusunda herhangi bir rakam belirlememiş olması. Tahminlere göre Kanada hükumeti esrar vergilerinden 600 milyon ila 5 milyar Kanada Doları (1,6 ila 13 milyar Lira) gelir elde edebilir.

Bir başka düzenleme de esrar etkisindeyken araç kullananlar için getiriliyor. Polis sürücülerin ağzından alınacak örneklerde esrar izi arayabilecek (alkol için kullanılan nefes cihazları gibi). Eğer test pozitif çıkarsa polis kan ya da idrar testi talep edebilecek. Test sürücünün vücudunda ne kadar THC bulunduğunu belirlemek için kullanılacak. Sürücüye buna göre para cezası, trafikten men cezası ya da hapis cezası verilebilecek.

Kanada’nın esrarı serbest bırakması, dünyanın en uzun sınırına sahip olduğu ABD üzerinde de önemli bir etki bırakacaktır. Obama yönetiminin esrarın serbest kalmasına yönelik yaklaşımı Trump yönetimi tarafından çok da desteklenmiyor. Bu durum iki ülke arasında gerginliğe sebep olabilir. ABD yıllarca Meksika sınırında yaşamaya alışkın olduğu uyuşturucu kaçakçılığı vakalarını Kanada sınırında da görmeye başlayabilir.

Kaynak: Vice

Kanada'da önümüzdeki yıldan itibaren esrar yasal olarak kullanılabilecek. Başbakan Justin Trudeau'nun esrarı düzenleme, vergilendirme ve satma planları çerçevesinde hazırlanan yasa, Kanadalıların 30 grama kadar esrar taşımasını ya da buna eşdeğer miktarda esrarlı yiyecek veya esrar yağı bulundurmasını yasal hale getiriyor. Esrar kullanım yaşı 18 olacak ancak daha genç kullanıcılara ceza verilmeyecek. Bu plan Kanada'yı Uruguay ile birlikte, esrarın satışını yasal hale getiren ikinci ülke yapacak. Yeni yasayla birlikte izinsiz olarak ya da yaşı tutmayanlara esrar satanlar 14 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. Kanada'nın esrar vergisinden önemli bir gelir elde etmesi bekleniyor.

3 Yorum

  • Doğanın hediyesi bitkiyi devletlerin yasaklaması çok saçma. Domatesi kurutup içemezsiniz demek kadar akıl dışı

  • kenefir sapından cok güclü gübre üredebiliyorum bu gübre her bitki ve ağacda müttiş bir gelişme sahlıyor ve organik gübre oluyor

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği