Almanya’da karbonsuz hedefi: 2030

Karbondioksit salınımını azaltmak isteyen Almanya, 2050 yılına gelindiğinde ülkedeki bütün araçların karbon salınımsız olmasını planladıklarını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz günlerde Norveç’in petrollü araçların kullanımını 2025 yılına kadar sonlandırmayı planladığından bahsetmiştik. Bu alanda öncü olmaya karar veren ülkeler arasına Almanya da eklendi.

Almanya’nın otomobil performans anlayışı büyük bir değişiklikle karşı karşıya olabilir. Alman Ekonomi Bakanı Rainer Baake, 2030 yılına gelindiğinde ülkenin yeni otomobil filosunun tamamının karbon salınımsız olacağını belirtti. Bloomberg’in haberine göre Almanya, bunu ülkenin karbondioksit salınımını 2050 yılına kadar yüzde 80 ila yüzde 95 arasında azaltmak için yapacak.

Çalışmalar 2030 yılında başlayacak

Baake, 2050’den ziyade 2030’u hedef aldıklarını belirtti, çünkü Almanya’daki yeni arabalar ortalama 20 yıl kadar kullanılıyor. Bu şekilde düşünecek olursak, eğer Almanya 2050 yılına kadar bütün arabalarının karbon salınımsız olmasını istiyorsa, işleri garantilemek için 20 yıl öncesinden başlamalı.

Alman hükumeti, sürücülerin ‘yeşil araç’lara geçişini şansa bırakmıyor, elektrikli otomobillerin alınması için maddi destek sağlayarak teşvik ediyor. Bu hamle özellikle Volkswagen ve Audi’nin karbon salınım değerlerini hile ile değiştirdiği ortaya çıktıktan sonra ön plana alındı.

Herkesin bildiği Porsche 911’i ele alalım; bu meşhur arabanın sadece 14 yıllıkken aniden elektrikli araca dönüştürülmesi biraz uzak bir ihtimal gibi geliyor. En azından Alman iç pazarı için. Yine de sektörün ne kadar hızlı değiştiğine ve elektrikli araçların ne kadar çabuk yaygınlaştığına bakacak olursak bu durum sandığımızdan daha kısa sürede gerçekleşebilir.

Hindistan ve Hollanda‘nın da benzer planları olduğu biliniyor.

german car

Ülkenin karbondioksit salınımını %80-95 oranında azaltmak isteyen Almanya, ülkedeki araçların tümünü karbon salınımsız hale getirerek hedefine katkıda bulunmak istiyor. Ekonomi Bakanı Rainer Baake, 2050 yılındaki hedef için 2030 yılında çalışmalara başlayacaklarını belirtti.Bir yanıt

Yorumunuz: