Tesla’nın yeni otomobili en az 200 bin Dolar olacak

Tesla Semi elektrikli kamyonunu ve Tesla Roadster spor arabasını tanıyan Tesla, yeni otomobilin taban fiyatının 200 bin Dolar olacağını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla, geçtiğimiz perşembe günü yeni elektrikli kamyonunu tanıttı. Eğer kamyonculuğun geleceği ile ilgileniyorsanız bu ilginç bir haber ama bu işlerle pek alakanız yoksa bu kamyonlardan birini sürme ihtimaliniz oldukça düşük. Etkinliğin sonunda Tesla takipçilerine bir sürpriz yaptı. Apple etkinliklerinin imza hamlesi haline gelen ‘bir şey daha var’ (one more thing) bu kez Tesla tarafından gerçekleştirildi. Bahsedilen yeni şey 0-100 kilometreye 1,9 saniyede ulaşabilen dört koltuklu geliştirilmiş bir elektrikli Tesla Roadster‘dı.

Tesla CEO’su Elon Musk bu aracı ‘bugüne kadar yapılmış en hızlı seri üretim araç’ diye tanımladı. Bu tanım doğru gibi duruyor. Dodge’un ürettiği Challenger Demon modeli bugüne kadar yapılmış en hızlı seri üretim araç olarak tanıtılıyordu. Bu araç 0-100 kilometreye 2,3 saniyede ulaşabiliyor. Porsche 918 Spyder ise 2,5 saniyede 0’dan 100 kilometreye çıkabiliyor.

Aracınızla hız yapmayı seviyorsanız bile Tesla Roadster kullanma ihtimaliniz de Tesla Semi kullanma ihtimaliniz kadar düşük zira yeni Roadster’ın taban fiyatı 200 bin Dolar olarak belirlendi. (Ülkemizde ödemeniz gereken vergileri de hesaba katınca aracın fiyatı rahatlıkla 1 milyon TL’nin üzerine çıkacaktır.) Eğer kenara ayırdığınız 50 bin Dolar’ınız varsa, yeni Tesla Roadster’lardan birini ayırtabilirsiniz.

Otomotiv sektörünün geleceğinde pek etkisi olmayabilir

Roadster’ı ilginç yapan bir detay da Elon Musk’ın elektrikli araçları daha ucuz ve erişilebilir hale getirme planına uymaması. Tesla’nın genel kullanıcıyı hedefleyerek ürettiği Model 3‘nin aksine Roadster, hız tutkunu zenginler için üretilmiş havalı bir oyuncak gibi duruyor. Fakat bu gerçek Roadster’ı önemsiz kılmıyor. Bu kadar çabuk hızlanabilen başka bir aracı satın almak mümkün değil. Ancak Roadster’ın otomotiv sektörünün geleceğine fazla etki etmesi de beklenmiyor.

Kaynak: Recode

Tesla, geçtiğimiz perşembe günü yeni elektrikli kamyonunu tanıttı. Etkinliğin sonunda Tesla takipçilerine bir sürpriz yaptı. Apple etkinliklerinin imza hamlesi haline gelen 'bir şey daha var' (one more thing) bu kez Tesla tarafından gerçekleştirildi. Bahsedilen yeni şey 0-100 kilometreye 1,9 saniyede ulaşabilen dört koltuklu geliştirilmiş bir elektrikli Tesla Roadster'dı. Aracınızla hız yapmayı seviyorsanız bile Tesla Roadster kullanma ihtimaliniz de Tesla Semi kullanma ihtimaliniz kadar düşük zira yeni Roadster'ın taban fiyatı 200 bin Dolar olarak belirlendi. (Ülkemizde ödemeniz gereken vergileri de hesaba katınca aracın fiyatı rahatlıkla 1 milyon TL'nin üzerine çıkacaktır.) Eğer kenara ayırdığınız 50 bin Dolar'ınız varsa, yeni Tesla Roadster'lardan birini ayırtabilirsiniz. Roadster'ı ilginç yapan bir detay da Elon Musk'ın elektrikli araçları daha ucuz ve erişilebilir hale getirme planına uymaması. Tesla'nın genel kullanıcıyı hedefleyerek ürettiği Model 3'nin aksine Roadster, hız tutkunu zenginler için üretilmiş havalı bir oyuncak gibi duruyor.

1 Yorum

  • Ben bu konuda ayni fikirde degilim Amirim. Elektrikli araclar bir sekilde artik superspor otomobiller ve hatta hipercar tabir edilen (Porsche 918, McLaren P1, Ferrari LaFerrari gibi) araclarda bir sekilde yardimci ve ekstra guc olarak zaten kullaniliyor. Yakin bir gelecekte daha ileri seviye (yaziya konu arac Tesla Roadster 2.0’da ve 2020 yili itibariyle yapilabilitesi mumkunken) “otomotiv sektorunun gelecegine fazla etki etmesi beklenmiyor” fazlasiyla iyimser bir yorum olmus. Eski bir otomobil dergisi muhabiri, Televidyon’da Otosentez Programini hazirlayip sunan birisi ve bir otomobil tutkunu olarak hayallerimi susleyen otomobil; piyasaya ciktigi tarihten beri Tesla Model S. Hem 4 kisilik yakisikli ve luks bir aile otomobili, hemde bu haliyle dahi hipercar performansi sunan (0-100km/s 2.28 saniye) bir otomobil. Taksici hesabiyla km’de 14 kurus gibi komik tuketim maliyetiyle de fantazi sinirlarini zorluyor. Alinasi binilesi. Dolayisiyla bence şahit olabilecegim bir gelecekte elektrikli otomobiller petrol yakiti ile calisan otomobillere oranla otomotivin daha buyuk bir paydasini olustiracak.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği