Tesla bütün satış operasyonunu internete çekiyor

Tesla satış stratejisinde dramatik bir değişikliğe giderek tüm satışları internet üzerinden yapmaya karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla satış stratejisinde dramatik bir değişikliğe giderek tüm satışları internet üzerinden yapmaya karar verdi. Bunun sonucunda şirket satış noktalarını kapatacak ve satış elemanlarını işten çıkaracak. Bu hamlenin amacı şirketin giderlerini azaltarak Model 3’ü daha ucuza satabilmek.

Tesla CEO’su Elon Musk kaç tane mağazanın kapanacağını söylemesi ancak bazı mağazaların bilgi merkezi ve showroom olarak çalışmaya devam edeceğini belirtti. Şirket kaç çalışanın bu değişimden etkileneceğine dair bir sayı paylaşmadı. Musk “Bazı mağazaları kapatacağız ve bunun sonucunda çalışan sayımız azalacak. Bu konuda bir şüphe yok. Bu aracı satabilmemiz için gerekli tasarrufları yapmanın başka bir yolu yok. Keşke olsaydı ama ne yazık ki bu durum satış çalışanlarının azaltılması ile sonuçlanacak. Başka çözüm yok.” dedi.

Model 3’ün fiyatı 35 bin Dolar oldu

Bu değişim ve diğer maliyet azaltma işlemleri sayesinde şirket tüm araçlardan yüzde 6 indirim yapabilecek. Böylece Model 3 de 35 bin Dolar’a satılabilecek. Öte yandan Tesla yeni teknisyen ve tamirci alınacağını açıkladı. Kaç kişinin işe alınacağı ise belirtilmedi.

Satış noktalarının sağladığı imkanlardan biri de test sürüşleriydi. İnternetten araba satın alan Tesla müşterileri arabayı satın almadan önce deneme imkanına sahip olamayacak. Tesla bu sorunu önlemek için müşterilerine 1 hafta içinde 1000 mil (1609 km) sürüşün ardından aracı koşulsuz iade etme imkanı sunuyor. Eğer müşteri 1 haftalık deneme süresinin ardından aracı iade etmek isterse bunu çok kolay bir şekilde yaparak parasını geri alabilecek.

Model 3 en popüler elektrikli araç

Tesla Perşembe günü yaptığı açıklamada Model 3’ün 35 bin Dolar’a satılacak yeni versiyonunun tek şarjla 354 km gidebileceğini ve saatte 210 km hıza ulaşabileceğini söyledi. Şirket Model 3’ün 386 km menzili olan Standard Range Plus versiyonunun da saatte 225 km hıza ulaşabildiğini ve 0-100 km hızlanmayı 5,5 saniyenin altında gerçekleştirebildiğini söyledi. Bu model tüm premium iç özellikleri de barındıracak ve 37 bin Dolar’dan satılacak.

Infographic: Tesla Dominates Electric Car Sales in the United States | Statista

Tesla Model 3 ABD’de geçtiğimiz yıl en çok satılan elektrikli araç. 2018’de ABD’de 140 bine yakın Tesla Model 3 satıldı. Bunlara 25 bin civarında satılan Model X ve Model S’i eklediğimizde Tesla’nın 2018 satışları, ABD’de satılan diğer tüm elektrikli araçların toplamından daha fazla oluyor.

Kaynak: TechCrunch

Tesla satış stratejisinde dramatik bir değişikliğe giderek tüm satışları internet üzerinden yapmaya karar verdi. Bunun sonucunda şirket satış noktalarını kapatacak ve satış elemanlarını işten çıkaracak. Bu hamlenin amacı şirketin giderlerini azaltarak Model 3'ü daha ucuza satabilmek. Tesla yaptığı tasarruflar sayesinde araçlarının fiyatlarında yüzde 6 indirime gitti. Böylece Model 3, 35 bin Dolar'a satılabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği