Tesla mağazalarını kapatmaktan vazgeçti

Tesla tüm satış noktalarını kapatıp maliyetlerini azaltarak araçlarını indirimli satma kararından vazgeçtiğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla bütün satış mağazalarını kapatma kararından vazgeçtiğini açıkladı. Şirket geçtiğimiz 28 Şubat’ta satış mağazalarını kapatıp maliyetlerini azaltarak bütün araçlarında indirim yapma kararı almıştı. Ancak indirimden kısa süre önce Tesla satın alan müşteriler araçlarının değerinin düştüğünü söyleyerek kararı protesto etti. Çin ve Tayvan’da neredeyse yarı yarıya düşen fiyatların üzerine Tesla sahipleri protesto eylemleri yaptı.

Tesla yayımladığı blog gönderisinde bu eylemlerden bahsetmedi. İki hafta boyunca her bir Tesla satış noktasının tek tek incelendiğini ifade eden şirket neticede bu mağazaların açık kalmasına karar verdi. Tesla’nın mağazalarının yüzde 10’u kısa süre önce kapatılmıştı ancak şirket bu mağazaların kapanmasının kararla birebir ilişkisi olmadığını, o mağazaların her halükarda kapatılacağını söyledi.

Satış noktalarının açık kalmasıyla birlikte maliyetlerinde azalma olmayan Tesla 18 Mart’tan itibaren tüm araçlara yüzde 3 zam yapacağını açıkladı. Bu hamlenin asıl sebebi Model 3’ün fiyatını 35 bin Dolar’a çekebilmekti. Tesla bu aracın 18 Mart’tan sonra da 35 bin Dolar’a satılmaya devam edeceğini açıkladı.

Satışlar yine de internet üzerinden yapılacak

Aslında Tesla satışlarını internete taşıma kararını uygulamaya soktu. Mağazalar açık kalsa bile tüm satışlar yine internet üzerinden yapılacak. Mağazaya gelen müşterilere, internet üzerinden nasıl sipariş verebilecekleri gösterilecek. Anında bir Tesla satın almak isteyenler için ise mağazalarda az sayıda araç bulundurulacak.

Yazıda mağazaların incelemesinin devam ettiği ve kapatılmayan mağazalarda da bazı çalışanların işten çıkarıldığı belirtildi. Daha önce kapatılan birkaç mağazanın yeniden açılacağı ancak daha az çalışan olacağı ifade edildi. Halen Tesla satış noktalarının yüzde 20’si inceleme altında ve bu noktaların akıbetine önümüzdeki birkaç ay içinde karar verilecek.

Kaynak: The Verge

Tesla bütün satış mağazalarını kapatma kararından vazgeçtiğini açıkladı. Şirket geçtiğimiz 28 Şubat'ta satış mağazalarını kapatıp maliyetlerini azaltarak bütün araçlarında indirim yapma kararı almıştı. İki hafta boyunca her bir Tesla satış noktasının tek tek incelendiğini ifade eden şirket neticede bu mağazaların açık kalmasına karar verdi. Satış noktalarının açık kalmasıyla birlikte maliyetlerinde azalma olmayan Tesla 18 Mart'tan itibaren tüm araçlara yüzde 3 zam yapacağını açıkladı. Bu hamlenin asıl sebebi Model 3'ün fiyatını 35 bin Dolar'a çekebilmekti. Tesla bu aracın 18 Mart'tan sonra da 35 bin Dolar'a satılmaya devam edeceğini açıkladı. Mağazalar açık kalsa da Tesla tüm satışlarını internet üzerinden gerçekleştirmeye devam edecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği