Tesla Model 3’e dair yeni detaylar

Elon Musk, Tesla'nın orta segment aracı Model 3'ün çift motorlu yüksek performanslı modellerine dair yeni bilgiler paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla’nın orta segment aracı Model 3 geniş kitlelere hitap edecek ancak bu durum aracın yüksek performans sunmayacağı anlamına gelmiyor. CEO Elon Musk elektrikli sedanın farklı versiyonlarının performans özelliklerine dair bazı rakamlar paylaştı. Yeni seçenekler arasında çift motor ve dört çeker gibi özellikler bulunuyor. Bu özellikleri araca eklemek için fazladan 5 bin Dolar ödemek gerekecek. Menzil ve maksimum sürat, Model 3’ün artırılmış menzil modeli ile aynı olacak: 500 km menzil ve saatte 225 km hız. Yeni versiyonda 0-100 süresi ise 5,1 saniyeden 4,5 saniyeye düşüyor.

Performance modeli adının hakkını veriyor

Bu özellikler, Performance adlı versiyonda daha da geliştirilmiş. Yine çift motor ve dört çeker özelliklerine sahip bu versiyonda maksimum hız saatte 250 km’ye çıkarılmış. Araç 0’dan 100’e sadece 3,5 saniyede ulaşıyor. Menzil ise 500 km olarak korunmuş. Performans versiyonuna tüm özelliklerin eklenmesi halinde aracın fiyatı, temel modelin 35 bin Dolar’lık fiyatını ikiye katlıyor. Elon Musk bu modeli BMW’nin M3 modeli ile karşılaştırıyor.

Musk konuyla ilgili attığı tweet’te “Fiyat 78 bin Dolar olacak. BMW M3 ile yaklaşık aynı fiyat ancak yüzde 15 daha çabuk ve daha iyi direksiyon hakimiyeti sunuyor. Kendi sınıfındaki tüm araçları pistte geride bırakacak.” diyor. Aracın eklentileri arasında karbon fiber spoiler, 20 inç Performance jantları ve siyah-beyaz iç dekor bulunuyor. Önde AC indüksiyon motoru arkada ise kalıcı mıknatıs motoru kullanılmış. Bu motorlardan birisi performans diğeri de maksimum menzil için optimize edilmiş.

Musk sistemin motorlar arasında sürekli geçiş yaptığını ancak bunu sürücüye hissettirmeyecek kadar sarsıntısız bir şekilde gerçekleştirdiğini söylüyor. Böylece performans en üst seviyeye çıkarılıyor ve motorlardan birisi bozulsa dahi araç çalışmaya devam edebiliyor. Buna rağmen Tesla sürücüleri bir şekilde yolda kalacak olursa yeni yol yardımı servisi sürücünün imdadına yetişecek. Musk “Tesla kullanıcıları yakında bir kaç dokunuşla telefonlarından yol yardımı talep edebilecek. Tesla Ranger gelip aracınızla ilgilenecek. Aracı sizin getirmenize gerek yok. Hiçbir evrak işlemi de olmayacak.” diyor.

Çift motorlu modeller Temmuz’da geliyor

Model 3’ün temel modelini üretme konusunda Tesla bazı sıkıntılarla karşılaştı. Yüz binlerce ön sipariş alan şirket geçtiğimiz yılın Aralık ayından itibaren ayda 20 bin araç üretmeyi planlıyordu. Ancak bu yılın ilk çeyreğinde sadece 8 bin 180 araç sahibine ulaştı. İkinci çeyreğin sonuna kadar ulaşılması beklenen hedef ise haftada 5 bin araç. Musk şirketin çift motorlu Model 3’leri  Temmuz’dan itibaren üretmeye başlayacağını söyledi ancak Performance versiyonunun ne zaman hazır olacağına dair bir açıklamada bulunmadı.

Kaynak: New Atlas

Tesla'nın orta segment aracı Model 3 geniş kitlelere hitap edecek ancak bu durum aracın yüksek performans sunmayacağı anlamına gelmiyor. CEO Elon Musk elektrikli sedanın farklı versiyonlarının performans özelliklerine dair bazı rakamlar paylaştı. Yeni seçenekler arasında çift motor ve dört çeker gibi özellikler bulunuyor. Bu özellikleri araca eklemek için fazladan 5 bin Dolar ödemek gerekecek. Menzil ve maksimum sürat, Model 3'ün artırılmış menzil modeli ile aynı olacak: 500 km menzil ve saatte 225 km hız. Yeni versiyonda 0-100 süresi ise 5,1 saniyeden 4,5 saniyeye düşüyor. Bu özellikler, Performance adlı versiyonda daha da geliştirilmiş. Yine çift motor ve dört çeker özelliklerine sahip bu versiyonda maksimum hız saatte 250 km'ye çıkarılmış. Araç 0'dan 100'e sadece 3,5 saniyede ulaşıyor. Menzil ise 500 km olarak korunmuş. Performans versiyonuna tüm özelliklerin eklenmesi halinde aracın fiyatı, temel modelin 35 bin Dolar'lık fiyatını ikiye katlıyor

1 Yorum

  • ne kadar pahali olursa olursun (ki benzerlerine gore pahali da degil) cok avantajli bir arac. benzin ve diger vergilerden muaf olarak kendini amorti ediyor. ilaveten en teknolojik ve en akilli, ayni zamanda en guvenli araclarin markasi tesla. volvo da dahil.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği