Tesla, kasırgadan kaçan araçların menzilini artırdı

Irma Kasırgası ABD’nin Florida eyaletine yaklaştığı sırada Tesla internet üzerinden yaptığı güncellemeyle, bölgedeki araçların menzilini maksimuma çıkardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Irma Kasırgası ABD’nin Florida eyaletine yaklaştığı sırada Tesla internet üzerinden yaptığı güncellemeyle, bölgedeki araçların menzilini maksimuma çıkardı. Bölgede yer alan ve batarya kapasitesi saatte 60 ya da 70 kilowatt ile sınırlanmış olan Model S ve Model X araçların batarya sınırı kaldırıldı. Böylece kasırgadan kaçan müşterilere tek şarjda fazladan 50 ila 65 km mesafe gitme imkanı sunulmuş oldu.

Tesla 60 ve 60D araçlar tek şarjda yaklaşık 325 km gidebiliyor. Bölgeyi boşaltma kararının ardından bir Tesla müşterisi, şirkete ulaşarak boşaltılması gereken alanı terk edebilmeleri içi fazladan 50 km menzile ihtiyaç duyduklarını belirtti. Bunun üzerine şirket, bu eyaletteki tüm araçlara gönderdiği güncellemeyle 75 kWh maksimum batarya kapasitesini kullanılabilir hale getirdi. Bölgedeki tüm Tesla araçlar 16 Eylül’e kadar tam kapasitede kullanılabilecek. Bir sürücü, aracının yeni menzilini gösteren bir ekran görüntüsünü paylaştı. Bir Tesla sözcüsü, 70 kWh menzile sahip araçların da güncellemeden faydalandığını açıkladı.

Tesla Model X 60D ve Model S 60 / 60D araçlarını geçtiğimiz yıl satışa sunmuştu. Bu araçlarda da 75 kWh batarya kapasitesi bulunuyor ancak aracın yazılımı bu bataryanın sadece yüzde 80’inin kullanılabilmesine izin veriyor. Müşteriler dilerse fazladan 3 bin Dolar ödeyerek aracı tam kapasitede kullanabiliyor. Tesla artık bu modelleri satmıyor çünkü çoğu müşteri zaten biraz daha fazla ödeyerek yüksek menzilli modelleri tercih ediyor.

Kaynak: The Verge

Irma Kasırgası ABD’nin Florida eyaletine yaklaştığı sırada Tesla internet üzerinden yaptığı güncellemeyle, bölgedeki araçların menzilini maksimuma çıkardı. Bölgede yer alan ve batarya kapasitesi saatte 60 ya da 70 kilowatt ile sınırlanmış olan Model S ve Model X araçların batarya sınırı kaldırıldı. Böylece kasırgadan kaçan müşterilere tek şarjda fazladan 50 ila 65 km mesafe gitme imkanı sunulmuş oldu.Yorumunuz: