SpaceX’in internet uyduları test aşamasına hazır

SpaceX'in uzay tabanlı internet projesi Starlink, test aşamasına girmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

SpaceX’in küresel internet ağı kurma projesi Starlink tüm hızıyla devam ediyor. Şirketin geçtiğimiz günlerde gönderdiği uyduların çoğu yerine yerleşti ve test edilmeye hazır.

SpaceX geçtiğimiz ay 60 adet uyduyu uzaya göndermişti. Şirketin açıklamasına göre bu uydulardan 57 tanesi planlandığı şekilde çalışıyor. Uydular, Washington eyaletinin Redmond kasabasındaki operasyon merkezi gibi yeryüzü istasyonlarıyla iletişim halinde çalışıyor. 60 uydudan 3 tanesinin iletişimi fırlatma işlemi sırasında kesildi. O zamandan beri de yeniden iletişim kurulamadı. Kayıp uydular bir süre Dünya’nın etrafında dolaşacak. Daha sonra Dünya’ya düşerken atmosferde yanacak.

Uydulardan iki tanesi kasten yörüngeden çıkarılacak

Uydulardan kırk beş tanesi yaklaşık 550 kilometre yükseklikteki yerlerine yerleşti.  Beş tanesi şu anda yaklaşık 440 kilometre yükseklikte ve yerleşmeye yakınlar. Diğer beş tanesi ise yerlerini almak üzere hareket etmeden önce testlere tabi tutuluyor. Uyduların hareket etmesi, uydunun üstündeki kripton iyon iticiler kullanılarak sağlanıyor. Uydulardan iki tanesi, kasıtlı olarak yörüngelerinden çıkarılarak bir uydunun ömrünü doldurunca ne olduğunu görmek için kullanılacak. SpaceX’in bunu yapma sebebi, uzay çöplüğü konusundaki endişeleri hafifletmek.

Gök bilimciler eleştiriyor

Uyduların çoğu yerine yerleştiği için artık Starlink test aşamasına girmeye hazır. Test aşamasında, Kuzey Amerika’daki ağ geçitleri kullanılarak, kapasite ve gecikme süresini test etmek için video yayını yapılıp video oyunlar oynanacak. Starlink projesini eleştirenler de mevcut. Mesela gök bilimciler, uydu ağlarının kara konuşlu teleskoplardan gelen okumalara parazit yapabileceğini düşünüyor.

Kaynak: Digital Trends

SpaceX, uydudan internet projesi Starlink'in uydularının neredeyse tamamını yerlerine yerleştirdi. Proje kapsamında 60 adet uydu fırlatıldı. Fırlatma esnasında üç uydunun iletişimi kesildi. Bu uydular bir süre Dünya'nın etrafında dolaşıp daha sonra düşerken atmosferde yanacak. SpaceX, uydulardan iki tanesini bilerek yörüngeden çıkaracağını duyurdu. Bunun sebebi, bir uydunun ömrünü doldurduğunda ne olduğunu görmek. Böylece uzay çöplüğü konusundaki endişeler hafifletilmiş olacak. Artık uyduların çoğu yerine yerleştiği için test aşamasına geçilebilir. Test aşamasında, Kuzey Amerika'daki ağ geçitleri kullanılarak, kapasite ve gecikme süresini test etmek için video yayını yapılıp video oyunlar oynanacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği