SpaceX uzay yolculuğunda yeni bir sayfa açtı

Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX, planlarda yaşanan bir gecikmeyi bir tarih yazma fırsatına çevirdi. Şirket aynı roketi 48 saat içinde tekrar kullandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, planlarda yaşanan bir gecikmeyi bir tarih yazma fırsatına çevirdi. Geçtiğimiz hafta pazartesi günü gönderilmesi gereken Bulgaristan uydusu cuma gününe ertelenmişti. Ancak SpaceX’in Pazar günü gerçekleşmesi gereken bir uydu gönderim görevi daha vardı. Cuma günü, NASA’nın Kennedy Uzay İstasyonu’ndan BulgariaSat-1 uydusunu gönderen SpaceX, 48 saat içinde aynı roketi tekrar kullanarak, Iridium adlı telekomünikasyon şirketinin 10 yeni uydudan oluşan yükünü Kalifornia’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden yörüngeye taşıdı.

Art arda gerçekleşen görevler, SpaceX’in yeniden kullanılabilen roket teknolojisi ile mümkün oldu. Cuma günü gerçekleşen uçuşta, bugüne dek sadece ikinci kez bir roketini tekrar kullanan SpaceX, pazar günü bu işlemi üçüncü kez gerçekleştirmiş oldu. Elon Musk konu ile ilgili attığı tweet’lerde, süreçten memnun görünüyordu.

Daha da hızlanabilir

48 saat içinde aynı roketi iki kez kullanabilmek büyük bir gelişme olsa da süreç daha da hızlandırılabilir. Takipçilerinden birinin “İki uçuş arasında roketi yeniden boyamasanız daha hızlı çalışabilirsiniz.” önerisine yanıt veren Musk, bu fikri de göz önünde bulundurduklarını ve amacın 24 saatten kısa bir sürede aynı roketi tekrar kullanabilmek olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta sonu SpaceX için olduğu gibi Bulgaristan için de ilklerin yaşandığı bir hafta sonu oldu. Ülke ilk telekomünikasyon uydusunu uzaya gönderdi. Iridium’un 10 uydusu ise, toplamda 70 uydudan oluşacak bir uydu takımının ikinci parçası olarak uzaya gönderildi. İlk 10 uydu ise Ocak’ta gönderilmişti.

Bir sonraki hedef Mars

Hafta sonu gerçekleştirilen görevler SpaceX için bir özgüven yüklemesi oldu. Elon Musk, yeniden kullanılabilen roket teknolojisini sadece Dünya yörüngesine çıkmak için değil, gelecekte Mars’ta kurulması muhtemel bir koloniye ulaşım için de önemli bir adım olarak görüyor. Yeniden kullanılabilen roketler, görevlerin tek kullanımlık roketlere göre 300 milyon Dolar daha ucuza mal olmasını sağlıyor.

 

Kaynak: Futurism

Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX, planlarda yaşanan bir gecikmeyi bir tarih yazma fırsatına çevirdi. Geçtiğimiz hafta pazartesi günü gönderilmesi gereken Bulgaristan uydusu cuma gününe ertelenmişti. Ancak SpaceX'in Pazar günü gerçekleşmesi gereken bir uydu gönderim görevi daha vardı. Cuma günü BulgariaSat-1 uydusunu gönderen SpaceX, 48 saat içinde aynı roketi tekrar kullanarak, Iridium adlı telekomünikasyon şirketinin 10 yeni uydudan oluşan yükünü yörüngeye taşıdı. Art arda gerçekleşen görevler, SpaceX'in yeniden kullanılabilen roket teknolojisi ile mümkün oldu. Cuma günü gerçekleşen uçuşta, bugüne dek sadece ikinci kez bir roketini tekrar kullanan SpaceX, pazar günü bu işlemi üçüncü kez gerçekleştirmiş oldu. Yeniden kullanılan roketler uzay yolculuklarının maliyetini düşürmesi açısından oldukça önemli. SpaceX, yeniden kullanım süresini 24 saatin altına düşürmeyi planlıyor.

4 Yorum

  • Gerçekten büyük başarı, artık Mars görevi hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleşecek, bravo İLON:)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği