Uber sürücüsüz araç çalışmalarını durdurdu

Cuma günü yaşanan bir kazada Uber'in otonom aracının yan yatmasının ardından şirket Arizona'daki otonom sürüş operasyonlarını durdurma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cuma günü yaşanan bir kazada Uber’in otonom aracının yan yatmasının ardından şirket Arizona’daki otonom sürüş operasyonlarını durdurma kararı aldı. Kazada kimse ciddi bir şekilde yaralanmadı. Yetkililer trafikteki bir aracın, Uber’in otonom aracının geçiş üstünlüğünü dikkate almadığını ve kazaya sebep olduğunu bildirdi. Bu da Uber’in aracının hatalı olmadığı anlamına geliyor.

Uber kaza sırasında aracın otonom modda olduğunu ve sadece şoför koltuğunda bir sürücü bulunduğunu belirtti. Kazanın incelemesi sonucu Uber’in teknolojisinin herhangi bir hatası olup olmadığı netleşecek. Ancak Uber, kazadan bağımsız olarak son dönemde otonom sürüş projesinde ilerleme kaydetmekte zorlanıyor. Şirketin İleri Teknoloji Grubu’nda (ATG) yaşanan iç sorunların, Uber’in otonom sürüş alanında ilerlemesini engellediği ifade ediliyor.

Çalışanlar rahatsız

Recode’un haberine göre, 2016’nın Ağustos ayında Uber’in otonom kamyon girişimi Otto’yu satın almasının ardından, aralarında üst düzey mühendislerin de bulunduğu en az 19 çalışan ATG’den ayrıldı. Otto’nun kurucu ortağı Anthony Levandowski ATG’nin başına geçirildi. Eski Otto çalışanları, otonom kamyonlar üzerinde eskisi kadar fazla çalışamadıkları için mutsuz olduklarını dile getirdi. 2015’te Carnegie Mellon Üniversitesi’nden getirilen yetenekli mühendis ekibi de şirketteki liderlik sallantılarından ve stratejik kararlardan olumsuz etkilendi.

Çalışanların endişeleri arasında, tam anlamıyla test edilmemiş sistemlerin kullanıma sokulması da bulunuyor. Levandowski, araçların bir an önce yollarda boy göstermesini istiyor ancak bu yaklaşım San Fransisco’da önemli bir soruna yol açmıştı. Uber’in trafiğe çıkan araçları şehirdeki kırmızı ışıkları algılayamayınca kısa sürede yoldan çekildi.

Şimdilik cuma günü yaşanan kaza konusunda net çıkarımlarda bulunmak doğru olmayabilir ancak Uber’in otonom araç sorununun bu kaza ile sınırlı olmadığı aşikar.

[alert type=white ]Çarşamba günü alınan bir kararla Uber’in deneme aşamasındaki, yolcusuz araçlarının yeniden San Francisco yollarına döneceği belirtildi. Pittsburgh şehrinde çalışan ve yolcu taşıyan Uber araçlarının ise bir süre daha kontrol altında duracağı ifade edildi. Yakın gelecekte tüm otonom Uber araçlarının operasyonlarına devam etmesi bekleniyor.[/alert]

Kaynak: Fortune

Cuma günü yaşanan bir kazada Uber'in otonom aracının yan yatmasının ardından şirket Arizona'daki otonom sürüş operasyonlarını durdurma kararı aldı. Kazada kimse ciddi bir şekilde yaralanmadı. Yetkililer trafikteki bir aracın, Uber'in otonom aracının geçiş üstünlüğünü dikkate almadığını ve kazaya sebep olduğunu bildirdi. Bu da Uber'in aracının hatalı olmadığı anlamına geliyor. Ancak Uber, kazadan bağımsız olarak son dönemde otonom sürüş projesinde ilerleme kaydetmekte zorlanıyor. Şirketin İleri Teknoloji Grubu'nda (ATG) yaşanan iç sorunların, Uber'in otonom sürüş alanında ilerlemesini engellediği ifade ediliyor.

2 Yorum

  • Biraz erken davranılmış bir proje bence. Önce dünya da insanların kültürel ve felsefi eğitimine odaklanın ondan sonra bu tür insan gerektirmeyen projeleri hayata geçirin, çünkü daha yapay zekanın alacağı yol bir hayli uzun, en az 2020!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği