Yeni iOS sürümünde uygulamalar çok daha ‘faydalı’ hale gelecek

Apple yeni işletim sistemi iOS 13 ile birlikte Haritalar, Anımsatıcılar, iMessage ve Sağlık gibi uygulamalara yeni özellikler kazandırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple önümüzdeki ay düzenleyeceği yıllık geliştirici konferansında yeni iPhone özellikleri tanıtacak. Şirket özellikle Apple’ın iPhone’lar için geliştirdiği uygulamaları daha kullanışlı ve işlevsel hale getirmeyi hedefliyor. iOS 13 ile birlikte Apple Haritalar, Anımsatıcılar, iMessage ve Sağlık uygulamalarına küçük güncellemeler gelecek. Apple böylece bu uygulamalarını, üçüncü parti uygulamalara göre daha cazip hale getirmek istiyor.

Apple genellikle iPhone, iPad, Apple Watch ve Mac için yeni yazılımlarını Haziran ayında gerçekleştirdiği Küresel Geliştirici Konferansı’nda açıklıyor. Önceki raporlarda bu yılki güncellemelerin iPad odaklı olabileceği söylenmişti ama Bloomberg’in yeni yazısında iPhone’lar için de önemli gelişmeler düşünüldüğü ifade ediliyor.

Sağlık ve ekran süresi takibi geliştiriliyor

Apple Sağlık uygulamasına yeni ‘işitme sağlığı’ bölümü ekleyecek. Bu uygulama ile iPhone’lar, kulaklıkla müzik dinlerken seçtiğiniz ses yüksekliğini ve çevrenizdeki gürültüyü ölçerek kaydedecek. Uygulama ayrıca kullanıcının gün içindeki aktivitelerini daha açık şekilde gösteren yeni bir ana sayfa tasarımına geçecek. Uygulamanın regl dönemi takip özelliği de geliştirilecek. Apple’ın iOS 13 güncellemesi ile birlikte gelecek olan Uyku Modu ise tüm bildirimleri kapatacak, Rahatsız Etme modunu açacak ve kilit ekranının parlaklığını kısacak.

Şirket ayrıca iPhone’un ekran süresi özelliğine de ebeveynlerin çocuklarının telefonunda hangi saat aralığında kimlerle görüşebileceğini belirlemesini sağlayan bir ayar ekleyecek. Apple geçtiğimiz Sonbahar’da iOS 12’ye ekran süresi takip özelliğini ekledikten sonra App Store’daki bazı ebeveyn kontrol uygulamalarını kaldırmıştı. Şirket şimdi oluşan boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Birçok uygulama yeniden düzenleniyor

Apple’ın iMessage servisi de yeni güncelleme ile artık kullanıcılara isim ve fotoğraf belirleme imkanı sunacak. Apple Haritalar ise sık ziyaret edilen noktaları kolayca ayarlayabilme imkanı sunan bir özelliğe kavuşacak. Apple’ın iOS 13 ile birlikte, sistem genelinde bir karanlık mod sunması bekleniyor. Arkadaşlarımı bul ve Telefonumu bul uygulamaları da tek bir uygulama altında birleştirilecek.

iPhone’un Anımsatıcılar uygulaması, yeni arayüzü ile birlikte yapılacak işleri dört kategoride toplayacak: bugün yapılacaklar, tüm görevler, zamanlanmış görevler ve işaretlenmiş görevler. Mail ve Safari uygulamalarına da bazı güncellemeler geleceği belirtiliyor. Ayrıca iOS 13 ile birlikte Apple cihazlara sistem genelinde bir performans iyileştirmesi eklenecek.

iPad’ler Mac’lere ikinci ekran olacak

En büyük yeni özellikler ise iPad’lere gelecek. Apple’ın tabletleri artık Mac bilgisayarlarda ikinci ekran olarak kullanılabilecek ve geliştirilmiş çoklu görev özelliklerine sahip olacak. Bu özellikler arasında, iPad’de aynı uygulamanın farklı versiyonları arasında geçiş yapabilme özelliği bulunması da bekleniyor.

Apple genellikle kendi cihazları için geliştirdiği uygulamaların kalitesi sebebiyle eleştiriliyordu. Şirketin yeni işletim sistemi güncellemesi ile bu eleştirilerin önüne geçmeye çalıştığı görülüyor. Şimdilik, birçok üçüncü parti uygulama, Apple’ın kendi uygulamalarının sunduğundan daha fazla özellik ve kişiselleştirme imkanı sunuyor.,

Geliştiriciler Apple’ın kontrolünden memnun değil

Güncelleme, Apple’ın geliştiricilerle ilişkilerini düzeltme çabaları sırasında kullanıma sunuluyor. Bazı geliştiriciler Apple’ın App Store ve iPhone yazılımları üzerindeki kontrolünün şirkete haksız bir avantaj sağladığını düşünüyor. Spotify, Apple’ın ödeme sistemi üzerinden yapılan ödemelerden şirketin yüzde 30 vergi almasını Avrupa Birliği’ne şikayet etmiş ve AB tarafından Apple hakkında inceleme başlatılmıştı.

Apple genellikle yeni yazılımlarını sonbaharda, yeni iPhone’ların satışa çıkması ile birlikte kullanıma sunuyor. Apple’ın geliştirici konferansı 3 Haziran’da San Jose, Kaliforniya’da gerçekleşecek.

Kaynak: Business Insider

Apple önümüzdeki ay düzenleyeceği yıllık geliştirici konferansında yeni iPhone özellikleri tanıtacak. Şirket özellikle Apple'ın iPhone'lar için geliştirdiği uygulamaları daha kullanışlı ve işlevsel hale getirmeyi hedefliyor. iOS 13 ile birlikte Apple Haritalar, Anımsatıcılar, iMessage ve Sağlık uygulamalarına küçük güncellemeler gelecek. Apple böylece bu uygulamalarını, üçüncü parti uygulamalara göre daha cazip hale getirmek istiyor. Gelen bilgilere göre iOS 13 ile birlikte Haritalar'da sık ziyaret edilen yerlerin kaydedilmesi daha kolay hale gelecek. Anımsatıcılar görevleri dört farklı başlık altında toplayacak. iMessage'da isim ve resim değiştirme özelliği olacak. Sağlık uygulaması da işitme sağlığını takip edecek. iOS 13 ile birlikte sistem çapında karanlık mod uygulaması da getirilmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği