iOS 9.3 ile gelecek yeniliklerin özeti

iPhone ve iPad kullanıcılarının yeni işletim sistemi sürümü iOS 9.3'ün Beta 2 sürümünden yola çıkarak ipuçlarına bakıyoruz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’un, 9.3 sürümüne kavuşmasına az kaldı. Tam sürüme gelmeden önce yayımlanan halka açık beta 2 ile gelen farklar kullanıma yönelik birçok pratik destek ve işlev sunuyor.

iOS 9.3 nightshift

Mac OS ve PC’de mevcut f.lux adlı uygulamaya benzer şekilde çalışan Nightshift, gün batımı sonrasında renk sıcaklığını düşürüp gözü ekran ışığına alıştırarak gece kullanımını kolaylaştırıyor. Nightshift uykuya dalmayı da kolaylaştırmayı hedefliyor. Ekranlarımızdan yansıyan mavi tonlar beyindeki uyku hormonunun salınımını engellediği malum. Bu yeni özellik bu rengi filtreleyerek gece kullanımının uykumuzdan çalacağı vakti engellemiş oluyor (Geçmişte, mağara zamanlarımızda ‘turuncu’ renkli ateşin uyuyacağımız zaman yanımızda olmasının, gündüz ise ‘mavi’ gökyüzü altında tetikte boşuna değil anlayacağınız).

BONUS BİLGİ: Android kullanıcıları aynı işlem için Twilight uygulamasını kullanabilirler.

Bir diğer yenilik Notlar uygulamasında. Yeni sürümde her nota ayrı ayrı parola koyabilirken, tüm notlar bir kerede Touch ID (parmakizi okuyucu) ile istenmeyen kişilerden uzak tutulabiliyor. Şu an için iCloud desteği bulunmayan uygulamada korumalı üretilen notlar, sadece iOS 9.3 ve Mac OS 10.11.4 ve sonrası üzerinde görüntülenebilecek.

iPhone 6s ve 6s Plus kullanıcıları, ana ekrandan pil, Wi-Fi ve Bluetooth ayarları için 3D Touch kısayollarına kavuşuyorlar.

ios 9.3 kisayollar

Yeni sürümde Apple cihazlarınızı uyumlu araç eğlence sistemlerinizle birlikte kullanabilmenizi sağlayan CarPlay (Türkiye’de şu an için bulunmasa da) Apple Music ile kullanım keyfini daha da arttırıyor. For You (sana özel) ve New (yeni) bölümleri uygulamaya eklenirken, Harita uygulaması da Yakındaki (henüz Türkiye’de mevcut değil) özelliğine sahip oluyor.

Apple’ın akıllı saati Apple Watch’u yönetmek için kullanılan telefon uygulamasıysa artık eşleştirdiğiniz saatin kadranını da ikon görselinde gösteriyor.

ios 9.3 apple watch

Uygulamaların medya kütüphanesine erişimiyse Gizlilik (Privacy) menüsünden yönetilebiliyor.

ios 9.3 gizlilik

“Nereden nereye geldik” diyerek Apple iOS’in yeni sürümlerle geçirdiği evrimi merak edenler Wikipedia’daki yol haritasına göz gezdirebilir.

Nightshift özelliği gündüz ve gece arasında ekranın renk sıcaklığını ayarlayarak okumayı kolaylaştırırken uyumaya teşvik ediyor. Alınan notlara ayrı ayrı parola konabilirken, hepsi birden parmak iziyle korunabiliyor. Pil, Wi-Fi ve Bluetooth gibi ayarlara hızlı erişim 3D Touch ile mümkün hale geliyor. CarPlay kullanıcıları için tam sürüm Apple Music ve Harita deneyimi de mevcut.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği