Işığın sıcaklığıyla uykuya hazırlanın

Philips'in yeni ampulü Hue günün farklı saatlerinde farklı sıcaklıkta ışık vererek kullanıcılarını uykuya hazırlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Philips farklı renk sıcaklıklarında ışık verebilen ampul geliştirdi. Hue adı verilen ampuller 2200 K’dan 6500 K’ya kadar farklı sıcaklıklarda ışık verebiliyor. Bu ampuller sayesinde odanın ambiyansı günün belirli saatlerine göre ayarlanabiliyor. Ampulün Routines (Rutinler) adlı akıllı telefon uygulaması sayesinde de yatma vakti yaklaştıkça ışık sıcaklığı değiştirilerek daha rahat bir uyku sağlanması amaçlanıyor. Philips bu özelliğin uykuya etkisini bilimsel deneylerle test etmedi. O yüzden bu ampulü alıp uyku sorununuzu anında çözebileceğinizi düşünmeyin.

Aslında Hue, bu şekilde renk değiştirebilen ilk ampul değil. General Electric’in C Sleep adlı ampulü de benzer bir amaçla ve benzer fonksiyonlarla üretilmiş. Philips de bu teknolojiyi daha önce renkli ampullerinde kullanmıştı. Ancak beyaz ışık veren ampullerde ilk kez böyle bir uygulamaya gidiyor.

Piyasaya bahar döneminde çıkması beklenen ürün için bir başlangıç kiti de üretilecek. Bu paket 2 adet ampul, bir adet kontrol anahtarı ve Apple’ın Homekit uygulamasını destekleyen bir köprü aparatını içerecek. Yani ışıklarınızı Siri’yi kullanarak kontrol edebileceksiniz.

Bilgisayar ve telefonlarda da var

Apple ürünleri kullanıyorsanız, çok yakında bu ışık kontrolü uygulamasını kullanarak uykunuzu düzene sokmayı deneyebilirsiniz. Apple telefon ve tabletlere bu ay içinde gelecek olan iOS 9.3 güncellemesiyle birlikte Night Shift adlı bir özellik eklenecek. Bu özellik aktif hale getirildiğinde telefonunuz akşam saatlerinde parlak mavi ışık yerine daha sıcak ışıklar kullanacak. Böylece daha rahat bir şekilde uykuya dalabileceksiniz. En azından Apple’ın iddiası bu yönde.

Android telefonlar için de Night Shift: Blue Light Filter adlı uygulama indirilebiliyor. Ya da aynı işlevi gören Twilight adlı uygulamayı da deneyebilirsiniz.

Benzer bir ışık ayarını yıllardır sunan f.lux adlı uygulama ile bilgisayarlarınızın ışığını da günün saatlerine göre ayarlayabilirsiniz. Windows, Mac ya da Linux ile kullanılabilen uygulama gözlerinizin bilgisayar ışığından yorulmasını engellemeyi amaçlıyor. Özellikle bilgisayar başında çalışıyorsanız denemekte fayda var.

Philips günün farklı saatlerinde farklı renk veren ampul üretti. Bu ampullerin uykuya dalmayı kolaylaştırması amaçlanıyor. Philips'in daha önce renkli ampullerinde kullandığı bu teknoloji akıllı telefonlara ve bilgisayarlara da uygulanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği