iPhone sahipleri yavaşlatma ‘özelliğini’ devre dışı bırakabilecek

Apple CEO'su Tim Cook, telefonların aniden kapanmasını önlemek için eski iPhone'lara getirilen yavaşlatma özelliğini kapatmayı sağlayan bir seçenek sunacaklarını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple CEO’su Tim Cook, telefonların aniden kapanmasını önlemek için eski iPhone’lara getirilen yavaşlatma özelliğini kapatmayı sağlayan bir seçenek sunacaklarını açıkladı.

ABC News‘e açıklama yapan Cook “İstemeyen kullanıcılar özelliği devre dışı bırakabilecek. Fakat Apple bunu tavsiye etmiyor.” şeklinde konuştu. Yavaşlatma özelliğini devre dışı bırakma imkanının yanı sıra Apple, kullanıcıların pil ömrünü daha detaylı şekilde takip etmesini sağlayan yeni bir özellik getiriyor. iOS şu anda kullanıcıların pili önemli ölçüde zayıfladığında uyarı gönderiyor fakat ‘kısmi bozulma’ durumunda herhangi bir uyarı verilmiyor. Cook “Bu güncelleme sayesinde daha önce görülmemiş biçimde şeffaf bir tecrübe sunarak kullanıcıların pil durumunu yakından takip etmelerini sağlayacağız.” dedi.

Apple, 2016’da iOS 10.2.1 güncellemesini çıkarmadan önce eski iPhone’larda pil belirli bir seviyeye kadar azaldıktan sonra cihazın aniden kapanması sorunu başlamıştı. Bu durum şarjı azalan, eskiyen veya soğuğa maruz kalan pillerde çok daha sık şekilde görülüyordu. 10.2.1 güncellemesiyle beraber şirket, şarjı azalan iPhone 6, 6S ve SE modellerini yavaşlatmaya başladı. Böylece telefonun aniden kapanması önlenmeye çalışıldı. 2017’de gelen iOS 11.2 güncellemesiyle aynı işlem iPhone 7 modellerine uygulandı.

Fakat şirket kullanıcılarını bu değişiklikten haberdar etmedi. Durumu telefonlarında performans testi yapan kullanıcılar keşfetti. Doğal olarak şirket, insanları yeni telefon almaya teşvik etmek için cihazları kasıtlı olarak yavaşlattığına dair suçlamalara maruz kaldı. Bunun üzerine Apple, Aralık ayında konuyla ilgili bir açık mektup yayımladı:

Amacımız müşterilerimize en iyi deneyimi sunmak. Bu, genel performans ve cihaz ömrünün uzatılmasını da içeriyor. Lityum-iyon bataryalar soğuk hava şartlarında en yüksek performans seviyesine erişemiyor ve zaman geçtikçe eskiyerek pil kapasitesinin bir kısmını yitiriyor. Bu da cihazın diğer elektronik aksamı korumak adına beklenmedik bir şekilde kapanmasına sebep olabiliyor. Geçtiğimiz yıl iPhone 6, 6S ve SE için, cihazı ani bir şekilde kapanmaktan koruyacak bir özellik sunduk. Bu özellik ani performans artışlarını yavaşlatarak cihazı koruyor. Şimdi de bu özelliği iOS 11.2 ile birlikte iPhone 7’ye getirdik. Gelecekte diğer cihazların da bu özelliği kullanması planlanıyor.

Tim Cook’un son açıklamasında belirttiği güncellemelerin bir sonraki iOS 11 güncellemesinin bir parçası olarak Mart ayında kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: The Guardian

Apple CEO'su Tim Cook, telefonların aniden kapanmasını önlemek için eski iPhone'lara getirilen yavaşlatma özelliğini kapatmayı sağlayan bir seçenek sunacaklarını açıkladı. ABC News'e açıklama yapan Cook "İstemeyen kullanıcılar özelliği devre dışı bırakabilecek. Fakat Apple bunu tavsiye etmiyor." şeklinde konuştu. Yavaşlatma özelliğini devre dışı bırakma imkanının yanı sıra Apple, kullanıcıların pil ömrünü daha detaylı şekilde takip etmesini sağlayan yeni bir özellik getiriyor. Bahsedilen güncellemelerin bir sonraki iOS 11 güncellemesinin bir parçası olarak Mart ayında kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği