iPhone 7 2017’ye kaldı

Apple'a yakın kaynaklar bu yıl çıkacak yeni iPhone modelinin çok farklı özellikleri olmayacağını ve adının iPhone 7 olmayabileceğini iddia ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple uzun süredir biri ilkbaharda biri sonbaharda olmak üzere, yılda iki yeni telefon tanıtıyor. Bu sene ilkbaharda iPhone SE geldi. SE tasarımını iPhone 5’ten, özelliklerini ise iPhone 6S’ten almıştı. Bu güzel bir kombinasyon olsa da daha önce Apple’dan görmediğimiz bir yenilik barındırmıyordu. Şimdi herkes sonbaharda gelecek yeni telefona odaklanmış durumda. Beklentiler biraz daha yükseldi ancak gelen son bilgilere göre, iPhone 7’nin gelmesi 2017’yi bulabilir.

Apple’a yakın kaynaklar, sonbaharda açıklanacak telefonun tasarımının iPhone 6’dan çok farklı olmayacağını bildiriyor. Bu yeni telefonun adı iPhone 7 mi olacak yoksa farklı bir isim mi kullanılacak şu anda bilinmiyor. Ancak dış görünüş konusunda çok büyük değişiklikler olmazsa bu telefonun iPhone 7 olarak adlandırılmayacağı düşünülüyor. Yeni telefonun daha yüksek performanslı olması bekleniyor. Sonbaharda iPhone’a gelebilecek en büyük değişikliğin ise çift arka kamera olduğu düşünülüyor.

Satışlarda son dönemde gerileme yaşayan Apple’ın yıl sonunda da bekleneni verememesi ile 2016’yı oldukça kötü rakamlarla kapatacağını söyleyebiliriz. Tim Cook geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında “Kullanmaktan vazgeçemeyeceğiniz icatlarla karşınıza çıkacağız” diye konuşmuştu. Geçtiğimiz dönemde 3D Touch teknolojisi için de benzer açıklamalar yapan Tim Cook’un bu konuda kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattığını söylemek mümkün.

Kullanıcıların beklentileri

Yeni iPhone’a gerçekten kullanıcıları heyecanlandıracak bazı özellikler eklemek için aslında çok uzağa bakmak gerekmiyor. Pek çok iPhone kullanıcısının ortak sıkıntısı pil ömrü. Apple telefonu ince tutabilmek için daha büyük piller kullanmaktan kaçınıyor ancak Android cihazlardaki kadar pil kapasitesi olan bir iPhone kullanıcıları etkilemek için yeterli olabilir.

Cnet yazarı David Cornoy “Artırılabilir hafıza özelliği olsa telefonumu yarın değiştirirdim” diyor. Bu özellik de çoğu Android telefonda bulunan ancak Apple’ın ‘kapalı kutu’ tasarımından vazgeçmek istemediği için kullanmadığı bir özellik. Bulut depolama sistemleri ya da internetten oynatma (streaming) yöntemi, cep telefonu üzerine depolama yapmaya bulunan alternatif çözümler ancak bu çözümlerin tam olarak verimli kullanılabilmesi için internetin hızlı ve sınırsız olması gerekiyor. Akıllı telefonlarda 5G teknolojisine 2020’ye kadar tam olarak geçilmeyeceği düşünülüyor. O zamana kadar da iPhone 13 gibi bir telefon piyasaya çıkmış olabilir.

Muhtemel yeni özellikler

Apple’ın bu yıl çıkaracağı telefonda, bazı Android telefonlarda bulunan uçtan uca ekran özelliğini kullanabileceği belirtiliyor. Böylece daha küçük bir tasarım üzerine daha büyük bir ekran yerleştirilebiliyor. Hatta ekran alanını daha da büyütmek için Apple’ın ‘home butonu’ndan da vazgeçebileceği konuşuluyor. Öte yandan telefonu daha da inceltmek adına kulaklık girişinin kaldırılabileceği de söylentiler arasında. Bunlar Apple’ın yeni telefonuna dair en büyük beklentiler. Bu özellikler kullanıcıları telefonlarını değiştirmeye yönlendirecek mi? Bunu yıl sonunda göreceğiz.

Apple'ın bu sene sonbaharda tanıtacağı telefonun iPhone 6 ile aynı tasarıma sahip olacağı ve iPhone 7 olarak adlandırılmayabileceği ifade ediliyor. Şirkete yakın kaynaklar yeni telefonda çok büyük değişiklikler olmayacağını, beklenen iPhone 7'nin 2017'de gelebileceğini belirtiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği