Spotify Apple’ı şikayet etti. Apple iddialara yanıt verdi

Spotify Apple'ın, tekelleşmeye yönelik uygulamaları bulunduğu iddiasıyla şikayet etti. Apple, Spotify'ın iddialarına yanıt verdiği bir yazı yayımladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Spotify, Apple’ın App Store’daki uygulamalarının haksız rekabet içerdiğini belirterek Çarşamba günü Avrupa Komisyonu tekelleşme karşıtı düzenlemecilerine Apple’ı şikayet etti. Spotify Apple’ın kendi servisi Apple Music’i öne çıkarmak için Spotify gibi rakip şirketlere zorluklar çıkardığını ve kendisine haksız avantaj sağladığını düşünüyor.

Apple ise Spotify’ın bu iddialarına yanıt verdiği yazısında Spotify’ın ücretsiz uygulamaların faydalandığı imkanlardan faydalanmak istediğini ama servislerini ücretli sunduğunu belirtti.

Apple Spotify’ın yıllarca App Store’un sunduğu imkanlardan faydalanarak işlerini büyüttüğünü ama şimdi bu uygulama mağazasına hiç katkı yapmadan imkanlarını kullanmak istediğini söyledi.

“Spotify’ın dediği kadar para almıyoruz”

Apple, Spotify kullanıcılarının çoğunun uygulamanın ücretsiz, reklamlı versiyonunu kullandığını ve App Store’un buradan hiç gelir elde etmediğini söyledi. Ücretli kullanıcıların önemli bir kısmının da GSM operatörleri ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde ödeme yaptığını vebu gelirlerin de Apple’a gelmediğini belirten şirket, sadece App Store’un sunduğu ödeme platformu üzerinden yapılan ödemelerden, gelir paylaşım modeli doğrultusunda para aldığını söyledi. Spotify Apple’ın yapılan ödemelerin yüzde 30’unu aldığını belirtiyordu. Apple ise bu oranın sadece ilk yıl geçerli olduğunu, sonraki yıllarda Apple’ın payının yüzde 15’e düştüğünü, Spotify’ın ise bu oranı sıfıra düşürmek istediğini söyledi.

Apple uygulamalara güvenli bir uygulama mağazası ve güvenli ödeme imkanı sunduğunu belirterek bu payı hak ettiğini ifade ediyor. Ancak iPhone’lara App Store dışında bir uygulama mağazasından ya da bir şirketin kendi sitesinden uygulama indirmek mümkün değil. Yani bir iPhone uygulamasından ödeme almak için Apple’ın hizmetlerini kullanmak ve Apple’a para ödemek zorunlu.

“Spotify bize ‘üzerinde çalışıyoruz’ dedi”

Spotify’ın bir diğer iddiası ise Apple’ın Siri, HomePod ve AppleWatch gibi servislerinden Spotify’ı dışladığıydı. Apple Spotify’a birkaç kez, uygulamayı bu platformlara uygun hale getirmesi konusunda ulaştığını, Spotify’ın ise “üzerinde çalışıyoruz” dediğini söyledi. Ayrıca Spotify’ın Apple Watch’ı öne sürmesine şaşırdıklarını belirten Apple, Spotify Watch uygulamasının geçtiğimiz yıl sunulduktan sonra ortalama bir sürede gözden geçirildiğini ve onaylandığını belirtti. Ayrıca Spotify Watch uygulamasının şu anda WatchOS’ta en çok indirilen uygulama olduğu belirtildi. Spotify ise Apple Watch uygulamasını ilk olarak 2015 yılında önerdiklerini ama uygulamanın WatchOS üzerinde kullanılabilir hale gelmesinin üç yıl sürdüğünü söylüyor.

Spotify Apple’ın Uber ya da Deliveroo gibi diğer uygulamalardan yapılan ödemelerden para almadığını ama Spotify’ı Apple Music’e rakip olduğu için hedef aldığını belirtmişti. Apple’ın bu iddiaya yanıtı ise şu şekilde oldu: “Apple, uygulama dışında satın alınan dijital ürünlerden ya da uygulama üzerinden satın alınan fiziksel ürünlerden pay almamaktadır. Apple’ın talep ettiği tek katkı, uygulama içinde satın alınan dijital ürünlere Apple’ın güvenli uygulama içi satın alma sistemi üzerinden ödenen paralar üzerindendir.”

Apple iddiaları yanıtladı ama taleplere tepkisiz kaldı

Apple Spotify’ın iddialarının insanları yanlış yönlendirdiğini düşündüğünü dile getirdi ve bu iddialara yanıt verdi. Ancak şirketin açıklamasında Spotify’ın talepleri konusunda herhangi bir açıklama yapmaması dikkat çekti.

Her iki platformun da kendine göre haklı olduğu taraflar var. Bu tartışma karşılıklı açıklamalarla sonlanacak gibi durmuyor. Avrupa Komisyonunun tekelleşmeye karşı oldukça katı bir tavrı olduğunu önceki davalardan biliyoruz. Bu konu hakkında kurumun alacağı kararlar, tartışmanın sonlanması açısından belirleyici olacak.

Kaynak: USA Today, TimeToPlayFair, Apple Newsroom

Spotify, Apple'ın App Store'daki uygulamalarının haksız rekabet içerdiğini belirterek Çarşamba günü Avrupa Komisyonu tekelleşme karşıtı düzenlemecilerine Apple'ı şikayet etti. Spotify Apple'ın kendi servisi Apple Music'i öne çıkarmak için Spotify gibi rakip şirketlere zorluklar çıkardığını ve kendisine haksız avantaj sağladığını düşünüyor. Apple ise Spotify'ın bu iddialarına yanıt verdiği yazısında Spotify'ın ücretsiz uygulamaların faydalandığı imkanlardan faydalanmak istediğini ama servislerini ücretli sunduğunu belirtti. Apple Spotify'ın yıllarca App Store'un sunduğu imkanlardan faydalanarak işlerini büyüttüğünü ama şimdi bu uygulama mağazasına hiç katkı yapmadan imkanlarını kullanmak istediğini söyledi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği