Apple yeni MacPro, iOS 13 ve Catalina’yı tanıttı

Apple, 3 Haziran Pazartesi günü düzenlenen yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) birçok yenilik tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, San Jose’de düzenlenen konferansta Mac Pro ve Pro Ekran XDR, Koyu Modlu yeni iPhone işletim sistemi OS 13, MacOS Catalina ve iPad’e özel işletim sistemi iPadOS dahil olmak üzere birçok yenilik tanıttı. Firmanın CEO’su Tim Cook’un önderliğinde gerçekleşen konferansta dikkat çeken yeni Apple gelişmeleri şöyle:

Mac Pro ve Apple Pro Ekran

Apple’ın amiral gemisi Mac Pro’nun modernize edilmiş hali; 28 çekirdekli Intel Xeon işlemci, 1 TB’a kadar sistem belleği için 6 kanal ECC, 8 PCIe yuvası (dördü çifte geniş) iki 10 Gb Ethernet girişi gibi özelliklerle güncellenmiş. Bir süredir geleceği söylenen 32 inç HDR ekran (Apple “XDR” olarak adlandırıyor) en sonunda ete kemiğe bürünmüş halde karşımızda. Apple referans monitörlerini de, rendeye benzeyen tasarımıyla dikkat çeken monitörlerle değiştiriyor. Mac Pro, sonbahardan itibaren 5.999 dolardan satışa çıkacak.

Yeni Pro Display XDR ekranlar da sonbaharda 4.999 dolardan piyasaya sürülecek. Yeni 32in 6K HDR LCD ekran, profesyonel monitör kullanan video editörleri için özel olarak tasarlanmış. Yeni Mac Pro, iki çift AMD Radeon Pro Vega II kartını destekleyen özel yapım grafik sistemi MPX Modülü de içeriyor. Konferansta ayrıca video-düzenlemeyi kolaylaştıracak, ProRes and ProRes Raw formatlarını destekleyen Afterburn adında yeni bir çip de tanıtıldı.

MacOS Catalina

MacOS’un yeni sürümünde iTunes; Apple Music, Podcasts ve Apple TV olarak üçe bölünmüş. iPhone’larını Mac’leriyle senkronize eden kullanıcılar bu işlem için bundan böyle Finder özelliğini kullanacak.

Catalina’da Sidecar adını taşıyan ve iPad’inizi ikinci bir ekran olarak kullanmanıza izin veren bir uygulama da bulunuyor. Ses komutuyla çalışan bir asistan ve herhangi bir hırsızlık durumunda MacBook’u kitleyecek bir aktivasyon kilidi de yeni özellikler arasında.

Daha önce Marzipan olarak bilinen Project Catalyst sayesinde iPad uygulama geliştiricileri uygulamalarını kolayca MacOS’a aktarılabilecek. Bu aslında Apple’ın Apple News, Stocks, Home ve Voice Memo uygulamaları için kullandığı sistemin ta kendisi ama şimdi ilk kez üçüncü parti geliştiricilere açılmasıyla önemli.

macOS 10.15 Catalina’ın beta versiyonu Temmuz ayında paylaşılacak. Resmi çıkışının ise yine sonbaharda olması bekleniyor.

iPadOS

Apple iOS’u biri iPhone biri de iPad’e olmak üzere ikiye bölüyor. iPad için geliştirilen yeni iPadOS’la birlikte iPad’ler artık daha çok birer Mac bilgisayar gibi çalışacak. İlk göze çarpan değişiklikler arasında ana ekranda uygulama ikonlarının daha pratik yerleşimi, ana ekrana Widget iliştirme imkanı ve yeni dokunmatik kopyala/yapıştır (üç parmakla tutma kopyala, bırakma yapıştır ve parmakla kaydırma da silme) kalıbı bulunuyor.

Çoklu pencere uyumuyla iki word belgesiyle yanyana çalışılabilecek, 30 yeni klavye kısayoluyla daha hızlı çalışmak mümkün olacak. Fotoğrafları transfer etmeyi kolaylaştıracak Adobe’nin Lightroom uygulamasına doğrudan kamera girişinin yanı sıra USB girişi ve hafıza kartı desteği de Dosyalar uygulamasına eklenmiş.

Apple aynı zamanda masaüstü boyutunda Safari’yi iPad’e uyarlayarak, gerçek masa üstü sitelerini ekrana göre ayarlıyor ve dokunmatik olarak kontrol edilmelerini mümkün kılıyor.

iPhone iOS 13

Yeni iPhone işletim sistemi iOS 13, uygulamaların boyutunu yüzde 50, güncellemeleri de yüzde 60 azaltarak eskisinden iki kat hızlı çalışmalarını mümkün kılacak. Yüz tanıma seçeneği Face ID’nin de hızlandırılmasıyla telefon yüzde 30’a kadar daha hızlı çalışabilecek.

iOS 13’ün en dikkat çeken yeni özelliklerinden biri de ‘’Koyu Mod’’. Özellikle loş ışıkta iyi bir görüntüleme deneyimi sunmak için sistem genelinde ve tüm özgün uygulamalarda çalışan yeni bir koyu renk düzeni olan Koyu Mod, üçüncü taraf geliştiriciler tarafından kendi uygulamalarına entegre edilebiliyor ve güneş battığında veya belirli bir zamanda otomatik olarak açılmak üzere programlanabiliyor.

iOS 13 ayrıca, uygulamalarda ve web sitelerinde  hızlı oturum açmanın yeni ve güvenli bir yolunu sunuyor. Kullanıcılar, mail sunucuları gibi üyelikle çalışan web sitelerine giriş yaparken kimliklerini doğrulamak için sadece Apple ID’lerini kullanabilecekler. Geliştiricilerin ad ve mail adresi istemeyi tercih ettikleri durumlarda bile, kullanıcılar kendi mail adreslerini gizli tutmak ve bunun yerine rastgele bir mail adresini paylaşma seçeneğine sahip olabilecek.  

Yeni iOS 13’la birlikte telefon Fotoğraflar uygulaması, son bir gün, ay veya yılın önemli etkinliklerini göstermek için fotoğraf yığınını ve benzer fotoğrafları otomatik olarak gizleyerek, tüm arşivi en iyi görselleri ön çıkaracak şekilde düzenleyecek. Ayrıca iOS 13’te fotoğraf düzenleme araçlarının çoğu video düzenleme için de kullanılabilecek. Böylece döndürme, kırpma ve filtreleri uygulama işlemlerini doğrudan Fotoğraflar uygulamasında yapmak mümkün olacak.

Apple Harita uygulamasında gizliliğe vurgu yapılmış. Daha fazla yolu kapsayan, daha iyi yaya verileri, daha net adresler ve daha ayrıntılı arazi örtüsü verileri sağlayan yeni Harita uygulaması şu anda belirli şehirler ve eyaletler için kullanabiliyor ama 2019 sonunda tüm ABD’de, 2020 yılında daha fazla ülke için kullanılmaya başlayacak.

Anımsatıcılar yeni bir görünüm ve daha işlevsel bir yapıyla yenilenmiş. Mesajlar’la daha kapsamlı entegrasyonu sayesinde, birini bir anımsatıcıda etiketleyerek bu kişiyle mesajlaşıldığında bu anımsatıcının görünmesini sağlamak mümkün.

Apple Watch ve Watch OS 6

Apple Watch, iPhone’dan daha bağımsız bir hale geliyor. WatchOS 6, saate bir uygulama mağazası ekliyor ve bağımsız uygulama geliştiricilerinin iPhone uygulama ortaklarına ihtiyaç duymadan yeni uygulamalar yaratmasına olanak sağlıyor.

Sesli bir not uygulaması, sesli kitaplar ve hesap makinesi de Apple Watch’a getirilen yenilikler arasında. Sağlık uygulaması, son 90 güne dair aktiviteleri, yılın geri kalanıyla karşılaştırarak performans düşmesi tespit ettiği durumlarda kullanıcıyı uyaracak şekilde güncellenmiş.

Bu arada hem iPhone hem de Apple Watch’daki Sağlık uygulamasına, adet döngü takibi yapabilen bir özellik de ekleniyor.  

Yeni Gürültü uygulaması da, çevrenizdeki seslerin desibel seviyesini ölçerek, inşaat gürültüsü veya konser gibi gürültülü yerlerde sesin kulağa zarar verecek kadar yükselmesi durumunda kullanıcıyı uyaracak.

Kaynak: The Guardian, CNet

Apple’ın amiral gemisi Mac Pro’nun modernize edilmiş hali; 28 çekirdekli Intel Xeon işlemci, 1 TB’a kadar sistem belleği için 6 kanal ECC, 8 PCIe yuvası (dördü çifte geniş) iki 10 Gb Ethernet girişi gibi özelliklerle güncellenmiş. Bir süredir geleceği söylenen 32 inç HDR ekran (Apple “XDR” olarak adlandırıyor) en sonunda ete kemiğe bürünmüş halde karşımızda. Apple referans monitörlerini de, rendeye benzeyen tasarımıyla dikkat çeken monitörlerle değiştiriyor. Mac Pro, sonbahardan itibaren 5.999 dolardan satışa çıkacak.

MacOS’un yeni sürümünde iTunes; Apple Music, Podcasts ve Apple TV olarak üçe bölünmüş. iPhone’larını Mac’leriyle senkronize eden kullanıcılar bu işlem için bundan böyle Finder özelliğini kullanacak. Catalina’da Sidecar adını taşıyan ve iPad’inizi ikinci bir ekran olarak kullanmanıza izin veren bir uygulama da bulunuyor. Ses komutuyla çalışan bir asistan ve herhangi bir hırsızlık durumunda MacBook’u kitleyecek bir aktivasyon kilidi de yeni özellikler arasında.

Apple iOS’u biri iPhone biri de iPad’e olmak üzere ikiye bölüyor. iPad için geliştirilen yeni iPadOS’la birlikte iPad’ler artık daha çok birer Mac bilgisayar gibi çalışacak. İlk göze çarpan değişiklikler arasında ana ekranda uygulama ikonlarının daha pratik yerleşimi, ana ekrana Widget iliştirme imkanı ve yeni dokunmatik kopyala/yapıştır (üç parmakla tutma kopyala, bırakma yapıştır ve parmakla kaydırma da silme) kalıbı bulunuyor. Çoklu pencere uyumuyla iki word belgesiyle yanyana çalışılabilecek, 30 yeni klavye kısayoluyla daha hızlı çalışmak mümkün olacak.

Yeni iPhone işletim sistemi iOS 13, uygulamaların boyutunu yüzde 50, güncellemeleri de yüzde 60 azaltarak eskisinden iki kat hızlı çalışmalarını mümkün kılacak. Yüz tanıma seçeneği Face ID’nin de hızlandırılmasıyla telefon yüzde 30’a kadar daha hızlı çalışabilecek.viOS 13’ün en dikkat çeken yeni özelliklerinden biri de  loş ışıkta iyi bir görüntüleme deneyimi sunmak için sistem genelinde ve tüm özgün uygulamalarda çalışan yeni bir koyu renk düzeni olan Koyu Mod.

Apple Watch, iPhone’dan daha bağımsız bir hale geliyor. WatchOS 6, saate bir uygulama mağazası ekliyor ve bağımsız uygulama geliştiricilerinin iPhone uygulama ortaklarına ihtiyaç duymadan yeni uygulamalar yaratmasına olanak sağlıyor.Yorumunuz: