Analistler Facebook’a güveniyor

Önümüzdeki hafta ilk çeyrek gelirlerini açıklaması beklenen Facebook'un belirlenen hedefleri aşmakta zorlanmayacağı tahmin ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sosyal medyanın popüler uygulama ve hizmetlerinin canla başla bizim için çabaladığını düşünsek de kullanıcılar bu oyunun sadece küçük bir ‘sağlayıcı’ parçası. Asıl hedef -doğal olarak- şirket değerini yukarı çekip elde tutulan hisselerden para kazanmak. Bu oyunun kurucularıysa uluslararası dev finans / kredi kurumları ve onlara bağlı analistler. Dolayısıyla analistlerin günü ve gündemi yorumlama tarzı bir anlamda yüz milyonlarca kullanıcının da gelecekte neye sahip olacağını -ya da olmayacağını- belirliyor. Hisse senedini ve kredi notunu düşüren stratejilere direnebilen bir girişim olası bir senaryo değil.

Bu eksende finans şirketleri Credit Suisse ve Needham Facebook’un geleceğine yönelik umutlu. Şirket gelirlerinin Instagram sayesinde artacağı düşünülüyor. Facebook’un 27 Nisan’da açıklamayı planladığı ilk çeyrek gelirleri hakkında, geçtiğimiz hafta yapılan F8 geliştirici konferansının başarılı geçmesinin ardından olumlu bir beklenti hakim.

3Q2015Revenue

Credit Suisse analistlerinden Stephen Ju, Instagram sayesinde Facebook’un ilk çeyrek gelirlerinin 572.5 milyon dolar artacağını öngörürken, 2016 yılı boyunca bu gelirin toplam 3 milyar doları bulacağını düşündüğünü belirtti. Ju’ya göre Instagram üzerinden verilen reklamlar özellikle mobil platform gelirlerini artırmakta önemli rol oynayacak.

Analistler “Facebook’un ilk çeyrekte elde edeceği toplam 5.24 milyar dolarlık gelirin 573 milyon dolarının Instagram’dan ve onun premium video reklamlarından geleceğini tahmin ediyoruz.” diye konuştu. Instagram’ın 30 saniye olan video limitini 60 saniyeye çıkardığını hatırlatan analistler bu hamlenin amacının televizyonlara reklam veren şirketleri Instagram’a çekmek olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Bu görüşler olumlu bir tablo çizse de analistler Instagram’ın geçtiğimiz günlerde algoritmasını değiştirdiği zaman akışının olası olumsuz etkilerini de gözardı etmek istemiyor. Eğer Instagram bu değişikliği başarılı bir şekilde uygulayamaz ve kullanıcı kaybederse, video reklamların da Snapchat gibi rakip uygulamalara kaydığını görebiliriz.

Needham analistlerinden Laura Martin, Facebook’un 12 aylık değer tahmini 115 dolardan 130 dolara çıkarırken şirketin e-ticaret ödemeleri, televizyon reklamları ve Messenger üzerinden gelir elde etme çabalarını olumlu karşıladığını ifade etti. Martin hisse başına kazancın 62 senti bulabileceğini düşünüyor. Online reklam gelirlerinin mobil tarafından destekleneceğini öngören Martin, geçtiğimiz yıla göre yüzde 48’lik bir artış beklediğini sözlerine ekledi.

Facebook'un 27 Nisan'da açıklayacağı ilk çeyrek gelirlerinin öncesinde finans dünyasında olumlu bir hava hakim.  Finans şirketleri hem ilk çeyrekte hem de yıl sonunda Facebook'un önceki tahminlerin üzerine çıkabileceğini düşünüyor. Özellikle Instagram'da yapılan değişiklikler ve Facebook'un önceden reklam için kullanmadığı servisleri üzerinden gelir elde etme çabalarının sonuç vereceği öngörülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği