Credit Suisse şubelerinde robotlar çalışmaya başladı

İsviçreli Credit Suisse AG, çalışanların basit uygunluk sorularını yanıtlaması için bankaya 20 adet robot asistan yerleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsviçreli Credit Suisse AG, çalışanların basit uygunluk sorularını yanıtlaması için bankaya 20 adet robot asistan yerleştirdi. Bankanın Küresel Pazarlar Yöneticisi Brian Chin pazartesi günü Milken Enstitüsü Küresel Konferansı‘nda yaptığı konuşmada, bu teknolojinin bankanın uygunluk merkezine gelecek aramaları yüzde 50 oranında azaltabileceğini belirtti.

Teknoloji, Amazon’un Alexa sesli asistan sistemi gibi çalışıyor. Chin bu teknolojiyi robot olarak tanıtsa da sistemin fiziksel bir varlığı olup olmadığı ya da çalışanların robotlarla nasıl iletişim kurduğu konusunda detaylı bir bilgi sunulmuş değil.

Bankacıların yerini yazılımcılar aldı

Chin “Bir soru sorduğunuzda sistem sizi bir el kitabına ya da web sitesine yönlendirmek yerine, size gerekli düzenlemeyi anlatıyor. Basit sorularda oldukça iyi çalışıyor.” şeklinde konuştu.

Chin, teknoloji sayesinde Credit Suisse’in arka planda çalışanlar ve ara elemanlardan önemli bir kısmını işten çıkardığını ancak çok sayıda yazılımcı işe aldıkları için toplam çalışan sayısında bir değişiklik olmadığını söyledi.

Kaynak: Reuters

İsviçreli Credit Suisse AG, çalışanların basit uygunluk sorularını yanıtlaması için bankaya 20 adet robot asistan yerleştirdi. Bankanın Küresel Pazarlar Yöneticisi Brian Chin pazartesi günü Milken Enstitüsü Küresel Konferansı'nda yaptığı konuşmada, bu teknolojinin bankanın uygunluk merkezine gelecek aramaları yüzde 50 oranında azaltabileceğini belirtti.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği