Japon otel robotları işlerini kaybetti

Japonya'nın ünlü Henn-na (Garip) oteli, günlük işleri yönetmesi için görevlendirdiği 243 adet robotu işten çıkardığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japonya’nın ünlü Henn-na (Garip) oteli, günlük işleri yönetmesi için görevlendirdiği 243 adet robotu işten çıkardığını açıkladı. 2015’te açıldığı günden bu yana otel yüzlerce garip robot çalıştırması ile biliniyordu. Oteldeki bazı robotlar garip ama en azından işe yarayan robotlarken bazıları ise sadece sinir bozucu özelliklere sahipti. Eğlenceli ufak tefek özellikler için kullanılabilen robotlar, büyük işler için çok da hazır değildi. Bu darbe sadece otomasyon dünyasına değil ayrıca Japonya’nın robotik alanında lider imajına da gölge düşürmüş oldu.

Bazı sorunlar, yaratıcı fikirlerin istenildiği gibi uygulanamamasından kaynaklanıyordu (resepsiyonda duran robot ‘velociraptor’ gibi). Diğer sorunların sebebi ise asistan robot teknolojisinde yaşanan büyük gelişmelere ayak uyduramamak oldu. Örneğin Churi adı verilen ve her odaya yerleştirilen asistan robot, bugün herhangi bir yeni akıllı telefonun sahip olduğu asistan özelliklerini gerçekleştirmekte zorlanıyordu. Robotların bir çok durumda hatalı çalıştıkları için müşterilere rahatsızlık verdiği görüldü. Örneğin resepsiyondaki dinozor robot yabancı müşterilere yardımcı olmakta sorun yaşıyor, pasaportların fotokopisini çekmek için insan çalışanların gelip müdahale etmesi gerekiyordu.

Robotların eksiklerini insanlar dolduruyor

Churi ise odanın ısısını değiştirebiliyor ya da müşterilerle basit diyaloglar kurabiliyordu ancak bölge hakkında bilgi vermek ya da turistleri ilgi çekici mekanlara yönlendirmek konusunda çok başarılı değildi. Öte yandan Henn-na Hotel yönetimi robotlarına o kadar çok güveniyordu ki odalara telefon bile yerleştirmediler. Sonunda yönetim Churi’nin kısıtlamalarının üstesinden gelmek için son teknoloji ürünü (!) bir yönteme başvurdu: müşterilerin soruları için ön büroya insan çalışan yerleştirmek.

Ayrıca Churi’nin horlayan müşterilerin sesini, tam olarak anlayamadığı bir soru şeklinde algıladığı ve bu yüzden uykudaki müşteriye “Sizi tam olarak anlayamadım” diyerek müşterileri uykusundan uyandırdığı belirtildi.

Belki robotlar işlerini çok iyi yapamıyor, belki oteldeki robotların taşıdığı valizlerin sadece dörtte biri ulaşması gereken odaya ulaşıyor ama otelin her noktasında robotların bulunması, piyano başında oturan ama bir notaya bile basmayan robotun varlığı ortama retro-fütüristik bir hava veriyor. Tıpkı Jetgiller dizisinde ev işlerini yapan bir robot bulunması ama hala ev halkının ufacık ekranı olan bir televizyonu izlemesi gibi.

Gelecekte Henn-na Hotel, başka yerlerde görülebilen robotik gelişmeleri takip eden robotları işe almayı planlıyor. Bu teknolojilerin arasında yüz tanıma sistemi ile çalışan kapılar da bulunuyor. Belki eskisi kadar ilgi çekici olmayan ama daha iyi çalışan bir sistem olabilir.

Kaynak: Futurism

Japonya'nın ünlü Henn-na (Garip) oteli, günlük işleri yönetmesi için görevlendirdiği 243 adet robotu işten çıkardığını açıkladı. 2015'te açıldığı günden bu yana otel yüzlerce garip robot çalıştırması ile biliniyordu. Eğlenceli ufak tefek özellikler için kullanılabilen robotlar, görünüşe göre büyük işler için çok da hazır değildi. Bu darbe sadece otomasyon dünyasına değil ayrıca Japonya'nın robotik alanında lider imajına da gölge düşürmüş oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği