İlk robot karşıtı grev Las Vegas’ta başlıyor

Las Vegas’taki yemek sektörü çalışanları işlerini robotlara kaybetme riskiyle karşı karşıya ve bunun için greve gitme kararı aldılar.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her gün Las Vegas’taki otellerde 25 tondan fazla yiyecek servis ediliyor. Bunu gerçekleştirmek için yaklaşık 50 bin kişinin yemekleri hazırlaması, servis etmesi ve bulaşıkları yıkaması gerekiyor. Ancak bu çalışanlar işlerini robotlara kaybetme riskiyle karşı karşıya ve bunun için bir adım atma kararı aldılar.

Şehrin Yemek İşçileri Sendikası geçtiğimiz hafta yapılan oylamada 1 Haziran tarihinde greve gitme kararı aldı. Bu tarihte 34 adet kumarhane kompleksinde sendikanın kontratlarının süresi doluyor. Bu kontratların sona ermesi, çalışanların yerini robotların alabileceği anlamına geliyor.

Örnekler yaygınlaşıyor

Garsonlar ve şefler endişeli çünkü yemek teknolojisi yavaş yavaş mutfaklarda yerini almaya başladı. Otonom aşçılar ve baristalar Vegas’ın dışında, Boston’daki Spyce ya da San Francisco’daki CafeX gibi mekanlarda çalışıyor bile. Momentum Machine‘in hamburger şefi gibi bazı daha büyük mekanizmalar ise Las Vegas’ın ihtiyacı olan ölçekte çalışabiliyor. Momentum Machine saatte 400 adet özel yapım hamburger üretebiliyor. Pew Araştırma Merkezi otomasyonun 2025’e kadar yiyecek sektöründe yerini alacağını söylüyor ve merkezin bazı teknoloji uzmanları, yiyecek servis elemanlarının bu değişimden en çok etkilenenler arasında olacağını belirtiyor.

Ancak şimdilik insanların işini yapabilen yiyecek servis robotları yeterince yaygın değil. Hatta yiyecek endüstrisinde kullanılmaya başlayan sipariş uygulamaları gibi diğer teknolojiler iş imkanlarını artırdı. Geçtiğimiz Eylül ayında yayımlanan bir raporda Kaliforniya’da artan otomasyon oranının restoranların daha fazla aşçı çalıştırmasına sebep olduğu belirtildi. Starbucks’ta da dijital sipariş platformlarının satışları artırdığı ve şirketin bu yüzden daha fazla baristayı işe aldığı biliniyor. McDonald’s da benzer bir şekilde siparişlere yetişmek için daha fazla aşçıyı işe aldı. Spyce COO’su Kale Rogers “İnsanların ürünleri size bir gülümsemeyle takdim etmesine ihtiyacımız var” diyerek insan çalışanların önemine dikkat çekiyor.

“Olumlu gelişmelere karşı değiliz”

Otomasyonun daha fazla iş imkanı sunması ve insanların önemini ortaya çıkarması Las Vegas’taki sendikanın da talebi. Sendikanın Hazine Sekreteri Geoconda Argüello-Kline “İşlerimizi geliştirecek yenilikleri destekliyoruz ancak işlerimizi yok edecek otomasyonlara karşıyız. Endüstrimiz insan dokunuşunu kaybetmeden yenilikler geliştirmeli” şeklinde konuştu.

Yemek sektörü çalışanlarının otomasyon yaygınlaşmadan işverenleri doğru yöne yönlendirmeye çalışması güzel bir durum. Teknoloji şu anda daha fazla aşçıya iş imkanı sağlayabilir. Ancak teknoloji gelişip insanlarla rekabet etmeye başladığında bu durum uzun süre devam etmeyecektir. Diğer yemek sektörü sendikaları kendi alanları için mücadele etmezse bir sonraki yemeğinizi kim bilir kim (ya da ne) servis eder.

Kaynak: Futurism

Her gün Las Vegas’taki otellerde 25 tondan fazla yiyecek servis ediliyor. Bunu gerçekleştirmek için yaklaşık 50 bin kişinin yemekleri hazırlaması, servis etmesi ve bulaşıkları yıkaması gerekiyor. Ancak bu çalışanlar işlerini robotlara kaybetme riskiyle karşı karşıya ve bunun için bir adım atma kararı aldılar. Şehrin Yemek İşçileri Sendikası geçtiğimiz hafta yapılan oylamada 1 Haziran tarihinde greve gitme kararı aldı. Bu tarihte 34 adet kumarhane kompleksinde sendikanın kontratlarının süresi doluyor. Bu kontratların sona ermesi, çalışanların yerini robotların alabileceği anlamına geliyor.Bir yanıt

Yorumunuz: