Google Hindistan’a internet dağıtıyor

Google Hindistan'da 100 farklı demiryolu istasyonunda ücretsiz internet hizmeti veriyor. Hedef, önümüzdeki yıl bu servisi 400 noktaya ulaştırmak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan bir milyarın üzerindeki nüfusu ve internete erişimi olmayan yüz milyonlarca vatandaşı ile teknoloji şirketlerinin iştahını kabartıyor. Büyük internet şirketlerinin ülkeye internet erişimi sağlayarak yeni müşteriler edinme planları devam ediyor. Bu çalışmalara dair son gelişme Google’dan geldi. Perşembe günü yapılan açıklamada, ülkenin en kalabalık 100 demiryolu istasyonuna ücretsiz kablosuz internet noktaları yerleştirildiği belirtildi.

Geçtiğimiz 5 yıllık dönemde, Google’ın Hindistan’daki ücretsiz internet servislerinden her ay 5 milyonun üzerinde kişinin faydalandığı, bu kişilerden yaklaşık 15 bininin Google servisleri sayesinde ilk internet deneyimini yaşadığı belirtildi.

Yeni hedef 400 istasyon

Google’ın ‘dünyadaki en geniş halka açık kablosuz internet projesi’ olarak tanımlanan çalışma, şirketin beklentileri ile paralel devam ediyor. Bu yıl yapılan açıklamada, 2016’nın sonuna kadar hedefin 100 tren yolu istasyonuna ulaşmak olduğu belirtilmişti. Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde yer alan Udhagamandalam belediyesi, Google’ın Hindistan’daki ücretsiz kablosuz internet servisine erişimi olan yüzüncü istasyon oldu.

Eylül’ün sonunda 52 istasyonda hizmet veren servis, önümüzdeki yılın sonuna kadar 400 demiryolu istasyonuna yayılmayı hedefliyor. Google, insanlara internet hizmeti sağlayabilmek için Hindistan devleti tarafından işletilen RailTel internet servis sağlayıcısı ile çalışıyor. RailTel’in ülkenin yaklaşık yüzde 70’ini kaplayan demiryolu rayları boyunca uzanan optik fiber kablo ağı bulunuyor.

Herkes memnun

Google India’nın ülke yöneticisi Gulzar Azad “Böyle bir kilometretaşına ulaşmış olduğumuz için oldukça heyecanlıyız. Geriye dönüp baktığımızda, Hindistan Demiryolları ve RailTel ile anlaşma yapacağımızı duyurduğumuz tarihten bu yana çok yol kat ettiğimizi görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Eylül ayında gerçekleştirilen ‘Hindistan için Google’ etkinliğinde şirket ücretsiz kablosuz internet hizmeti konusunda çok destek görmüş ve dünyanın başka noktalarında da ücretsiz internet sunan ‘Google İstasyonları’ açma kararı almıştı.

Kaynak: Mashable

Hindistan halkına internet erişimi sunma çalışmalarını sürdüren Google, ülkedeki 100 farklı demiryolu istasyonunda ücretsiz kablosuz internet hizmeti sunuyor. Geçtiğimiz beş yıl boyunca ülkede her ay 5 milyon kişiye ücretsiz internet sunduğunu belirten Google'ın yeni hedefi, 2017'nin sonuna kadar ücretsiz internet noktalarını 400'e çıkarmak. Bu hizmetleri oldukça olumlu tepkiler alan Google, benzer hizmetleri başka ülkelerde de uygulamak istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği