Estonya internetle nüfusunu 10’a katlayacak

Estonya, bundan iki yıl önce başlattığı e-ikamet programı dahilinde şimdiye dek 17 bin başvuruyu onayladı. Hedef 2025'e kadar 10 milyon e-sakin.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Estonya, bundan iki yıl önce başlattığı e-residency (e-ikamet) programı dahilinde şimdiye dek 17 bin başvuruyu onayladı. Toplamda ülkenin e-sakinleri bin 300 şirket kurdu ve Estonya ekonomisine 4,3 milyon Avro (16,7 milyon Lira) katıda bulundu. E-ikamet programı başkanı Kaspar Korjus, Estonya’nın bu programa yaptığı her bir Avro karşılığında 43 Avro kazandığını belirtiyor.

Yakın gelecekte sunulacak yeni imkanlarla bu rakamların daha da artması hedefleniyor. Örneğin, yakın gelecekte Estonya bankalarında işlem yapmak isteyen e-sakinlerin ülkeye gelip banka şubesine girmesine gerek kalmayacak. Bu tarz işlemlerin internet üzerinden, görüntülü konuşma ile gerçekleştirilebilmesini sağlayan bir altyapı şu anda hazırlanıyor.

Kendi ekonomisini oluşturuyor

Ayrıca e-ikamet konsepti çevresinde kurulan şirketler de ülkenin e-sakinlerine daha fazla alanda hizmet vermeye başlıyor. Örneğin LeapIn adlı şirket, girişimcilerin, serbest çalışanların ve dijital göçebelerin Estonya’da şirket kurup yönetmeleri konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.

LeapIn’in Pazarlama Müdürü Gustav Kotkas, ZDNet’e yaptığı açıklamada şirketin 80’in üzerinde ülkede müşterisi olduğunu belirtiyor. Bu müşterilerin önemli bir kısmı, e-ikamet konseptini duymadan, LeapIn ile tanışıyor. E-ikamet sistemi LeapIn’in reklamının yapılması için önemli olsa da şirket de bu sistemin reklamını yaptığı için karşılıklı katkı sağlanmış oluyor.

Bazı yerel şirketler de e-ikamet sistemini, kendi işlerine direkt olarak dahil ediyor. Örneğin Şubat ayında 1Office adlı şirket e-sakinlere sanal ofis, yasal adres gibi hizmetler sunmak için bir çevrimiçi platform kurdu. Böylece e-sakinler web üzerinden bir şirket açıp, fiziksel olarak ülkedeymiş gibi işletebiliyorlar ve bunun sağladığı imkanlardan faydalanabiliyorlar.

Girişim gibi yönetilen devlet

Kaspar Korjus, bu alanda sunulan hizmetlerin devlet ve özel sektör arasında paylaşıldığını belirterek, özel sektörün bu konuda sorumluluk almasından duydukları memnuniyeti ifade ediyor. Fırsatlar sadece e-sakinlere özel de değil. Bazı şirketler sistemi tam tersine işleterek, mevcut müşterilerini e-sakin yapmak için çabalıyor. Kara para aklama işlemlerinin önüne geçilmesi için şirketlere müşterilerini tanımalarını öneren devlet, yurt dışında müşterileri olan şirketlerin müşterilerini e-ikamet sistemine davet etmesini teşvik ediyor. Korjus fintek ve blok zinciri hizmetlerinin artmasıyla bu alanda daha hızlı gelişmeler göreceklerini düşünüyor.

2014’ün Aralık ayında hizmete girdiğinde sistemin hedefi 2025’e kadar toplam 10 milyon e-sakin kaydetmekti. Korjus bu hedefe doğru ilerlediklerini belirtiyor. Ülkeyi bir girişim gibi yönetmek gerektiğini düşündüklerini söyleyen Korjus, “Gelecekte yapacağımız geliştirmelerle, e-sakin sayısının katlanarak artmasını bekliyoruz.” diyor. Bu projeye bir şirket yönetir gibi yaklaştıklarını belirten Korjus, insanların diledikleri yönetimin vatandaşı olmayı tercih etme hakkının bulunması gerektiğini ifade ediyor.

Kaynak: ZDNet

Estonya, bundan iki yıl önce başlattığı e-residency (e-ikamet) programı dahilinde şimdiye dek 17 bin başvuruyu onayladı. Toplamda ülkenin e-sakinleri bin 300 şirket kurdu ve Estonya ekonomisine 4,3 milyon Avro (16,7 milyon Lira) katıda bulundu. E-ikamet programı başkanı Kaspar Korjus, Estonya'nın bu programa yaptığı her bir Avro karşılığında 43 Avro kazandığını belirtiyor. 2014'ün Aralık ayında hizmete girdiğinde sistemin hedefi 2025'e kadar toplam 10 milyon e-sakin kaydetmekti. Korjus bu hedefe doğru ilerlediklerini belirtiyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği