Güney Kore de ICO yöntemini yasakladı

Güney Kore'den cuma günü yapılan açıklamada ICO'ların yasaklandığını ve bu yöntemle para toplayanların ciddi yaptırımlarla karşılaşacağını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin Merkez Bankası bu ayın başında ICO yöntemiyle yatırım toplamayı yasakladığında Bitcoin’in değerinde gözle görülür bir düşüş olmuştu. Kripto para bu sarsıntının ardından toparlanmayı başardı ancak Bitcoin takipçilerini endişelendirecek yeni bir haber geldi. Çin’in ardından bu kez de Güney Kore ICO yöntemini yasakladı.

ICO ile yatırım toplama, yeni girişimlerin yatırımcılara şirket hissesi yerine dijital para birimleri verdiği yeni bir para toplama yöntemi. Verilen para birimleri bazen girişimin sattığı hizmetle ilgili olmayabiliyor. Burada büyük riskler söz konusu. ICO kullanan girişimler, sıradan kişilerin çok fazla dayanağı olmayan iş planlarına para yatırmasına sebep olabiliyor. Hatta bazı durumlarda sözde girişimler bu yöntemi kullanarak ‘yatırım’ toplayıp ortadan kayboluyorlar.

Paralar üretken olmayan yöne aktarılıyor

Bu riskler, Çin’de bu yöntemin kaldırılmasına sebep olmuştu. Güney Kore de benzer bir motivasyonla ICO yöntemini yasakladı. Ülkenin Finans Hizmetleri Komisyonu (FSC) cuma günü yaptığı açıklamada tüm ICO’ların ülke çapında yasaklandığını ve bu yöntemle para toplamaya devam edenlerin ciddi yaptırımlarla karşılaşacağını belirtti.

FSC Başkan Yardımcısı Kim Yong-beom “Para bu yöntemle üretken olmayan ve spekülatif bir yöne aktarılıyor.” şeklinde konuştu. Başkan yardımcısı ayrıca dijital para birimlerinin de yakından takip edilmesi ve kontrol altında tutulması gerektiğini savundu. Çin’de ICO yasağının ardından Bitcoin borsalarının da yasaklanacağına dair bir çok haber çıkmış ancak bu yasak resmi ağızlardan doğrulanmamıştı.

Yüzde 2 düşüş

Son haberlerin ardından Bitcoin’in değeri yüzde 2 düştü ancak daha sonra toparlandı. Pek çok ICO’da kullanılan Ethereum’da da küçük bir değer düşüşü yaşandı. Kore’nin yasaklamasının kripto paralar üzerinde ne gibi etkileri olduğunu önümüzdeki günlerde daha net görebileceğiz ancak şimdilik ciddi bir değişime yol açmış gibi görünmüyor.

Kripto para toplulukları elbette ICO’ların riskinin farkında. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin de bu hafta yayımladığı bir beyaz bültende bazen ICO’larla ilgili oluşan heyecanı azaltmanın yollarını açıklamıştı.

Kaynak: Fortune

Güney Kore Finans Hizmetleri Komisyonu (FSC) tarafından cuma günü yapılan açıklamada ICO'ların yasaklandığını ve bu yöntemle para toplayanların ciddi yaptırımlarla karşılaşacağını belirtti. FSC Başkan Yardımcısı Kim Yong-beom "Para bu yöntemle üretken olmayan ve spekülatif bir yöne aktarılıyor." şeklinde konuştu. Başkan yardımcısı ayrıca dijital para birimlerinin de yakından takip edilmesi ve kontrol altında tutulması gerektiğini savundu. Kararın ardından Bitcoin değerlerinde yüzde 2'lik bir düşüş görüldü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği