Rusya: “Bitcoin’i asla yasallaştırmayacağız”

Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, Rusya'nın Bitcoin'i yasallaştırmayı bir daha gözden geçirmeyeceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yedi ay kadar önce bir Rus hükumet bakanı Bitcoin’i yasallaştırmayı düşündüklerini açıklamıştı. Şimdi ise başka bir bakan, ülkenin Bitcoin’i asla yasallaştırmayacağını söylüyor.

Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bitcoin, blok zinciri teknolojisi için üretilmiş yabancı bir projedir. Rus yasaları Bitcoin’i yasallaştırma konusunu bir daha gözden geçirmeyecek.” dedi.

Rusya’nın Bitcoin’le ilgili tuhaf bir geçmişi var. Ülke Bitcoin’i ilk olarak 2015’in Ocak ayında yasakladıktan sonraki birkaç ay içinde karardan vazgeçmişti. Ülkenin Maliye Bakanlığı 2016’nın Haziran ayında Bitcoin’in süresiz olarak yasaklanması, fakat yabancı para işlemlerine izin verilmesini için çağrıda bulunmuştu. 2016’nın Ağustos ayında ise, Bitcoin’in ülkedeki hukuki statüsünde belirsizlikler olmasına rağmen Moskova’da ilk Bitcoin döviz bürosu açıldı. Bu yılın Nisan ayında ise, Rus Ekonomi Bakanı Yardımcısı Aleksey Moiseev, Rusya’nın Bitcoin’i ve diğer kripto paraları yasallaştırmasını kara para aklamayla ve yasal olmayan transferlerle mücadele aracı olarak değerlendirdi. Fakat kripto paraları yabancı ülkelerin kurduğu komplolar olarak değerlendiren tek ülke Rusya değil. Çin de yakın zamanda ICO (initial coin offering) ve Bitcoin‘i yasakladı.

Kaynak: Silicon Angle

Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, Rusya'nın Bitcoin'i yasallaştırmayı bir daha gözden geçirmeyeceğini açıkladı. Bakan pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Bitcoin, blok zinciri teknolojisi için üretilmiş yabancı bir projedir. Rus yasaları Bitcoin'i yasallaştırma konusunu bir daha gözden geçirmeyecek." dedi. Rusya'nın Bitcoin'le ilgili tuhaf bir geçmişi var. Ülke Bitcoin'i ilk olarak 2015'in Ocak ayında yasakladıktan sonra birkaç ay içinde karardan vazgeçmişti. Ülkenin Maliye Bakanlığı 2016'nın Haziran ayında Bitcoin'in süresiz olarak yasaklanması, fakat yabancı para işlemlerine izin verilmesini için çağrıda bulunmuştu. 2016'nın Ağustos ayında ise, Bitcoin'in ülkedeki hukuki statüsünde belirsizlikler olsa da Moskova'da ilk Bitcoin döviz bürosu açıldı. Fakat kripto paraları yabancı ülkelerin kurduğu komplolar olarak değerlendiren tek ülke Rusya değil. Çin de yakın zamanda ICO (initial coin offering) ve Bitcoin'i yasakladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği