Rusya kripto paralara düzenleme getiriyor

Rusya kripto paraların satın alımını düzenleyen yeni bir yasa hazırlıyor. Rusya Ekonomi Bakanı, kripto paraları yasallaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya kripto paraların satın alımını düzenleyen yeni bir yasal çerçeve hazırlıyor. Rusya Ekonomi Bakanı, kripto paraları yasallaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Bu hamleyle kara borsanın etkisinin de azaltılması amaçlanıyor.

2. Moskova Ekonomik Forumu’nda konuşan bakan Anton Siluanov Rusya’nın Bitcoin ya da diğer kripto paraları yasaklama gibi bir planı olmadığını belirterek: “Devletimiz kripto paraların gerçekliğinin farkında. Bunları yasaklamanın bir manası yok. Bu alanda düzenlemeye ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

Denetleme çalışmaları

Rus finansal yetkililer şu anda kripto paraların etkinliklerini Rusya yasalarına uygun hale getirmek için çalışıyor. Yeni yasanın yıl sonundan önce hazır hale gelmesi hedefleniyor. Bu yasayla Bitcoin satın alacak kişilerin kayıt altına alınması ve alım satım işlemlerinin net bir şekilde tanımlanması amaçlanıyor.

Siluanov, dijital para birimi satın alan kişilerin yurt dışından gelen düzenlemeler sebebiyle çok daha fazla riske maruz kaldığını söyleyerek “Kara borsadan, organize bir pazar yaratmalıyız.” dedi.

Önerilen yasanın detayları açıklanmazken Siluanov bakanlığın amacının kripto para satın alma işleminin tıpkı hazine bonosu ya da diğer yatırım araçlarını satın alır gibi düzenlenmesi olduğuna değindi. Daha önce yayımlanan haberlerde Rusya’nın apartman dairelerinde kripto para madenciliği yapılmasını yasaklamayı planladığı söylenmişti. Bu işlemin güvenli olmadığı ve aşırı güç tüketiminin yangına sebep olabileceği ileri sürülüyor.

Çin piyasayı korkuttu

Öte yandan henüz doğrulanmayan bazı raporlarda Çin’in bazı büyük Bitcoin borsalarını kapatacağına dair dedikodular Bitcoin değerlerinin azalmasına sebep olmuştu. Bu dedikoduların hızla yayılmasının sebebi ise Çin’in geçtiğimiz günlerde ICO ile yatırım toplamayı yasaklama kararı. Bu yıl içinde Çin’de toplam 65 adet ICO’da 2,62 milyar Yuan (1,38 milyar Lira) yatırım toplanmıştı. Çin Merkez Bakası, bu şekilde yatırım toplayan kişilerin topladıkları parayı iade etmeleri gerektiğini belirtti.

Kaynak: Russian Times

Rusya kripto paraların satın alımını düzenleyen yeni bir yasal çerçeve hazırlıyor. Rusya Ekonomi Bakanı, kripto paraları yasallaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Bu hamleyle kara borsanın etkisinin de azaltılması amaçlanıyor. Piyasada Rusya'nın kripto paraları yasaklayacağına dair bir beklenti vardı. Böylece bu beklenti de asılsız çıkmış oldu. Kripto para piyasasındaki gerginliğin sebebi ise Çin'in yaptığı düzenlemeler.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği