Rusya kripto para borsalarını kapatmaya hazırlanıyor

Rus haber ajansı RBC’ye göre Rusya Merkez Bankası, kripto para borsalarına erişimi engellemek için ülkenin genel savcısı ile çalışmalar yürütüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya Merkez Bankası, kripto para borsalarına erişimi engelleme yönünde adımlar atıyor. Rus haber ajansı RBC tarafından yapılan habere göre Rusya Merkez Bankası, Rus vatandaşların kripto para alıp satmasına imkan veren tüm borsalara erişimi engellemek için ülkenin genel savcısı ile çalışmalar yürütüyor.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergey Shvetsov “Bir piramit sistemi büyümeye başladığında bu piramide olan ilgi yüksek kazanç oranıyla birlikte artar.” şeklinde konuştu. Bu piramit sistemi (saadet zinciri) benzetmesinin, Bitcoin’in son iki yıldaki değer dinamiklerinin incelenmesi ile yapıldığı belirtildi.

Önümüzdeki yıl uygulanacak

Kripto paralara erişimin engellenmesi hamlesi, Rusya’da geçtiğimiz yıldan beri gerçekleşen daha küçük kapsamlı yasaklardan sonra ilk kez ülke çapında kripto paraları yasaklamaya yönelik bir hamle oldu. Özellikle 2017’de Rusya’da kripto paraların nasıl yönetileceği konusu ciddi tartışmalara sebep olmuş, pek çok yüksek profilli kuruluş bu konuda birbiriyle çatışan görüşler bildirmişti.

Yeni düzenlemenin önümüzdeki yıldan itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ancak bu süre içerisinde ülkede kripto paralara yapılacak yatırımlar ‘çok yüksek riskli’ olarak nitelendiriliyor. Shvedsov kripto para tabanlı finansal araçları desteklemenin imkansız olduğunu belirterek Rusya içinde bu tarz araçlarla etkileşim kurmayı engelleyici hamleler yapılacağını ifade etti.

Kaynak: Coin Telegraph

Rusya Merkez Bankası, kripto para borsalarına erişimi engelleme yönünde adımlar atıyor. Rus haber ajansı RBC tarafından yapılan habere göre Rusya Merkez Bankası, Rus vatandaşların kripto para alıp satmasına imkan veren tüm borsalara erişimi engellemek için ülkenin genel savcısı ile çalışmalar yürütüyor. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergey Shvetsov kripto paraların bir piramit sistemi (saadet zinciri) olduğunu söyleyerek vatandaşlarını bu sistemlerden uzak tutacaklarını açıkladı.Bir yanıt

Yorumunuz: