T.C. Merkez Bankası blok zinciri için çalışma grubu kuruyor

Türkiye'de ilk kez Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dijital para birimlerini ve bunların yarattığı etkileri incelemek için bir çalışma başlatıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kripto paralar dünyada pek çok ülkenin gündemini meşgul ederken bugüne kadar Türkiye’de resmi kurumlar tarafından çok fazla ele alınmamıştı. Estonya gibi teknoloji odaklı ülkeler kripto paraları resmi para birimi haline getirme çalışmaları yaparken Çin ve Güney Kore gibi ülkelerde kripto paralar bazı alanlarda sorun olarak görülebiliyor. Türkiye’de ise ilk kez Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dijital teknolojileri ve bunların yarattığı etkileri incelemek için bir çalışma başlatıyor.

Webrazzi’nin haberine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu, Hazine Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı’nın yer alacağı çalışma grubunda blok zinciri sistemlerinin uygulanması tartışılacak. Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mustafa Okay yakın zamanda bu teknolojilerin özel bankalar ve merkez bankaları tarafından kullanılacağını dile getirdi.

“Dijital paralar millileştirilmeli”

Çeşitli ülkeler dijital para birimlerine farklı yaklaşımlar sergiliyor. Rusya Bitcoin’i düzenlemeyi planlarken Finlandiya’dan yapılan açıklamada Bitcoin’i düzenlemeye gerek olmadığı belirtilmişti. Türkiye’nin de bu alanda yaklaşımı Rusya’nınki ile paralel olacak gibi görünüyor. Mustafa Okay, teknolojinin kullanım döneminde millileştirilmesi gerektiğini ifade ederek Merkez Bankası ve ilgili kurumlarla bu alanda bir çalışma başlattıklarını belirtti.

Çalışma grubunun belirli aralıklarla bir araya gelip dijital para birimleri ve bunlarla ilgili diğer konuları tartışacağı belirtiliyor. Bu teknolojiye karşı üst seviyede milli bir yaklaşımın gerekliliğini savunan Okay kurum olarak çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi.

Kaynak: Webrazzi

Kripto paralar dünyada pek çok ülkenin gündemini meşgul ederken bugüne kadar Türkiye'de resmi kurumlar tarafından çok fazla ele alınmamıştı. Webrazzi'nin haberine göre, Türkiye'de ilk kez Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dijital teknolojileri ve bunların yarattığı etkileri incelemek için bir çalışma başlatıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu, Hazine Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı'nın yer alacağı çalışma grubunda blok zinciri sistemlerinin uygulanması tartışılacak. Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mustafa Okay yakın zamanda bu teknolojilerin özel bankalar ve merkez bankaları tarafından kullanılacağını dile getirdi. Okay bu teknolojinin kullanım döneminde millileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği