Merkez Bankasından kripto para hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türkiye'nin resmi kripto para birimi çıkaracağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda mali piyasalara ilişkin hedeflere yer verildi. Yapılan planlar arasında kripto paraları yakından takip edenleri ilgilendiren detaylar da mevcut. Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası, 2009 yılında çıkan ve ilk merkezsizleşmiş kripto para olan Bitcoin’in ardından tam on yıl sonra Türkiye de kripto para çıkaracağını duyurdu. Önümüzdeki yıllarda blok zinciri tabanlı dijital merkez bankası kripto parası uygulamaya konacak.

Statista’nın 2019 yılında yaptığı bir ankette, Türkiye’den yaklaşık bin kişiye kripto paralarla yakınlığı sorulduğunda ankete katılanların yüzde 20’si kripto paraya sahip olduğunu ya da daha önceden kullanmış olduğunu söyledi. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın hamlesi birçok Türk vatandaşını ilgilendiriyor.

Kaynak: Webtekno, NTV, Statista

 

Türk vatandaşları kripto paralarla yakından ilgileniyor. 2019 yılında yapılan bir araştırmada, yaklaşık bin kişiye kripto paralarla yakınlığını sorulduğunda 200 kişi kripto para sahibi olduğunu ya da daha önce kullanmış olduğunu belirtmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da 11. Kalkınma Planı çerçevesinde kripto paralara yer vereceğini açıkladı. Önümüzdeki yıllarda blok zinciri tabanlı dijital merkez bankası kripto parası uygulamaya konacak.

4 Yorum

  • Grafikte ülke gelişmişlik seviyesi arttıkça cripto kullanımı azalıyor. Bilmem anlatabildim mi

  • Çünkü onlar ekonomik sıkıntıda değiller. Asgari ücretleri en azı 2500 dolar. Bizim ki 2000 tl pardon 2020 tl , yorumunuz komik olmuş

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği