“Bitcoin’i düzenlemeye gerek yok!”

Finlandiya Merkez Bankası tarafından yayımlanan bir araştırma makalesi, Bitcoin'in yarattığı ekonomik sistemi bir devrim olarak nitelendirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Finlandiya Merkez Bankası tarafından yayımlanan bir araştırma makalesi, Bitcoin’in yarattığı ekonomik sistemi bir devrim olarak nitelendirdi. 5 Eylül’de Bank of Finland tarafından yayımlanan makalede, Columbia İşletme Okulu araştırmacıları, Bitcoin’in altyapısına dair yaptıkları detaylı araştırmadan elde ettikleri sonuçları açıkladı. Araştırmacılar Bitcoin’in bir ‘protokol tarafından işletilen bir tekel’ olduğunu belirtti. Makale bankanın Araştırma Ünitesi tarafından yayımlandı.

Makalenin üç yazarı Gur Huberman, Jacob Leshno ve Ciamac Moallemi tarafından dile getirilen ortak fikir, Bitcoin’in karakteri itibarıyla, kötü niyetli kişilerce dışarıdan yapılacak manipülasyon hamlelerine karşı güvenli olduğu şeklindeydi.

Protokol tarafından işletilen bir tekel

Ekip: “Bitcoin, bir yönetici organizasyon tarafından değil, bir protokol tarafından işletilen bir tekel. Bilindik tekeller yönetici organizasyonlar tarafından işletiliyor ve bu organizasyonların fiyatları, teklifleri, kararları belirleme ve değiştirme gücü bulunuyor. Tekeller genellikle ellerinde bulundurdukları gücü kötüye kullanmasının önlenmesi ya da en azından kötüye kullanımın azaltılması için denetlenirler.” ifadelerine yer verdi.

Makaledeki bir diğer önemli ifade ise Bitcoin’in yapısı itibarıyla ‘düzenlenemez’ olduğu görüşüydü. Araştırmacılar “Bitcoin düzenlenemez. Düzenlenmesine de gerek yoktur çünkü bir sistem olarak, olduğu gibi bir protokole bağlı ve aldığı işlem ücretleri de madencilerin çabalarından bağımsız olarak belirleniyor.” diyor.

Finlandiya bu teknolojiyi önemsiyor

Belgede yer alan görüşlerin Finlandiya Merkez Bankası’nın görüşlerini temsil etmediği ifade edilse de bu makalenin yayımlanması bile merkez bankasının bugüne de bu teknolojiye gösterdiği ilginin önemli bir göstergesi.

Geçtiğimiz yıl banka blok zinciri üzerine bir seminer düzenlemiş, denetlemecileri, yerel akademisyenleri ve şirketleri yerel araştırmayı desteklemek amacıyla bir araya getirmişti. Bu hamle daha sonra hükumet tarafından da devam ettirildi. Örneğin; Finlandiya’nın Kouvola şehrine blok zinciri tabanlı taşımacılığı test etmesi için 2,4 milyon Dolar yatırım yapıldı.

Makalenin yazarları, bu alanda diğer akademisyenlerin daha derin araştırmalar yapmasının faydalı olacağını belirtti. Yazıda “Bitcoin’in görünürdeki işlevselliği ve kullanışlılığı, ekonomistleri bu müthiş yapıyı inceleme konusunda cesaretlendirmelidir.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Coindesk

Finlandiya Merkez Bankası tarafından yayımlanan bir araştırma makalesi, Bitcoin'in yarattığı ekonomik sistemi bir devrim olarak nitelendirdi. 5 Eylül'de Bank of Finland tarafından yayımlanan makalede, Columbia İşletme Okulu araştırmacıları, Bitcoin'in altyapısına dair yaptıkları detaylı araştırmadan elde ettikleri sonuçları açıkladı. Araştırmacılar Bitcoin'in bir 'protokol tarafından işletilen bir tekel' olduğunu belirtti. Makale bankanın Araştırma Ünitesi tarafından yayımlandı. Makalenin üç yazarı Gur Huberman, Jacob Leshno ve Ciamac Moallemi tarafından dile getirilen ortak fikir, Bitcoin'in karakteri itibarıyla, kötü niyetli kişilerce dışarıdan yapılacak manipülasyon hamlelerine karşı güvenli olduğu şeklindeydi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği