Opera’nın yeni sürümü izinsiz kripto para üretimini engelleyecek

Opera'nın yeni sürümü Opera 50, izinsiz şekilde Bitcoin, LiteCoin ve Ethereum gibi kripto paralar üreten web sitelerini engelleme seçeneğine sahip olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Opera en yaygın şekilde kullanılan web tarayıcısı olmasa bile birçok özellik sunuyor. Denemeyen herkesin en azından bir kere denemesini hak edecek bir tarayıcı olduğunu söylemek mümkün. Çok platformlu bir tarayıcı olan Opera, Windows, masOS, Linux masaüstü, Android, iOS ve birçok versiyonu destekliyor.

Tarayıcının yakın zamanda sunulacak Opera 50 versiyonunun ise özellikle merak uyandıran bir özelliği var. Opera 50, izinsiz Bitcoin, Litecoin ve Ethereum üretimi yapılmasını engelleyen bir özelliğe sahip olacak. Eğer konuyu bilmiyorsanız, bazı web sitelerinin bilgisayarları ele geçirerek tarayıcı üzerinden izinsiz şekilde kripto para üretimi yaptığını hatırlatmakta fayda var. Bu durum sadece güven ihlaline sebep olmakla kalmıyor, aynı zamanda bilgisayarlarımızın performansını da olumsuz etkileyebiliyor. Kripto para üretimi çok fazla miktarlarda elektrik harcayan bir işlem.

Konuyla ilgili bilgi veren Opera, şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin konusunun ne kadar revaçta olduğunu biliyorsunuz. Peki bilgisayarınızın Bitcoin üretmek için ele geçirilebileceğini biliyor muydunuz? Bu durumda bilgisayarınızın işlemcisi yüzde 100 kapasiteyle çalışmaya başlar, bilgisayarın fanı belirli bir sebep olmaksızın yüksek ses çıkarmaya başlar. Bilgisayarın pilinin daha hızlı azaldığını da fark ederseniz birisi bilgisayarınızı kripto para üretmek için kullanıyor olabilir.

Bu kripto para üretim süreci bir siteyi ilk kez ziyaret ettikten sonra devam edebilir. Dahili bir reklam engelleme özelliği bulunan tek büyük web tarayıcısı olarak bizler, kripto para üreticilerini bilgisayarınızdan uzak tutmak için dahili bir çözüm geliştirdik.

Reklam engelleme mekanizmasının kurallarını güncelledikten sonra kripto para üreten kodları ortadan kaldırdık. Opera’nın reklam engelleme özelliğini aktif hale getirerek bu tür sitelerin bilgisayarınız için taşıdığı potansiyel tehlikeyi ortadan kaldırabilirsiniz.

Tarayıcının ‘Ayarlar’ bölümüne girip ‘NoCoin’ seçeneğini aktifleştirdiğiniz zaman özellik devreye girecek. NoCoin özelliği açık olduğunda, tıpkı reklam engelleme özelliğinde olduğu gibi kripto para üreten kodlar engellenecek. Eğer isterseniz Opera 50’nin beta versiyonunu deneyebilirsiniz. Önsürüm yazılımı denemekten çekinenler için de tarayıcının yakın zamanda hizmete sunulacağını belirtmekte fayda var.

Kaynak: Beta News

Bazı web sitelerinin izinsiz şekilde kripto para üretimi yapan yazılımlar çalıştırdığını bir süredir biliyoruz. Opera'nın yeni sürümü Opera 50 bu sorunu ortadan kaldırmak için bir adım attı. Şu anda beta sürümündeki Opera 50, reklam engelleme özelliğine dahil edilen bir seçenek sayesinde kripto para üreten web sitelerini engelleme seçeneğine sahip olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği