Reklam engelleme savaşı kızışıyor

Opera'nın entegre reklam engelleme özelliğinin ardından Microsoft Edge de reklam engelleme eklentilerini destekleyeceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gerçtiğimiz Mart ayının başında, internet tarayıcısı Opera içinde reklam engelleme özelliği bulunan bir versiyonu açıklamıştı. Tarayıcının bu versiyonu reklam engelleyen uygulamalardan farklı olarak reklamları hiç yüklemiyor böylece sayfaların yüklenme hızını yüzde 40’a kadar artırabiliyor. Bu radikal hamle internet ve reklam dünyasında yankı buldu. Bir kaç hafta önce Microsoft, internet tarayıcısı Edge‘in (eski Internet Explorer) artık eklentileri destekleyeceğini duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Microsoft Build etkinliğinde de Edge’in yeni versiyonu tanıtıldı.

Öne çıkan: Opera

Etkinliğe katılan bazı gazeteciler Edge’in de Opera gibi reklamları kendi içinde engelleyen entegre bir sistemi olduğunu düşündüler. Bununla ilgili haberler yayılmaya başlayınca Microsoft’tan bir açıklama geldi. Bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Microsoft yetkilileri, Edge’in entegre olarak reklam engelleme özelliğinin bulunmadığını belirttiler. Ancak, daha önce de eklentileri destekleyeceği açıklanan tarayıcı, üçüncü partilerden de eklenti kabul edecek. Yani bugün Chrome, Firefox gibi tarayıcılarda kullandığımız AdBlock ya da Adblock Plus gibi eklentilerin Microsoft Edge versiyonları da bulunacak.

Bu durumda tüm reklamları göstermeden engelleme özelliği yine sadece Opera’da bulunuyor. Son yıllarda Chrome tarafından domine edilen tarayıcı pazarında bu özellik Opera’ya ne kadar yardımcı olur bilinmez ama tarayıcı bahsedildiği gibi yüzde 40 hızlı çalışıyorsa, bu her zaman dikkat çekici bir özellik olacaktır. Yüklenmesi uzun zaman alan ya da sayfayı kaplayan reklamlar kullanıcı deneyimini oldukça olumsuz etkiliyor. Reklam engelleme eklentilerinin popülerliği, kullanıcıların reklamlardan ne kadar şikayetçi olduğunun bir kanıtı. Mobil kullanıcılar arasında da kullanımı gittikçe artan reklam engelleme uygulamalarının 2017’nin sonuna kadar akıllı telefonların yüzde sekseninde bulunması bekleniyor.

Reklamcılar önlemini aldı

Geçtiğimiz günlerde reklamları engelleyen mobil operatörlerden de bahsetmiştik. Reklamlara karşı bu şekilde cephe alınması reklamcıları da harekete geçirdi. İnteraktif Reklamcılık Bürosu (IAB) reklam verenler için bir bildiri yayınladı. Bildiride reklam verenlerin dört aşamalı bir metot izlenmesi öğütlendi. Bu aşamalar şu şekilde:

  1. Belirleme: Reklam engelleme uygulamalarını tespit edin. (IAB bu işe yarayan bir kod yayınladı)
  2. Açıklama: Reklamların ne işe yaradığını kullanıcıya açıklayın
  3. Talep: Kullanıcıdan adil bir alışveriş için davranışını değiştirmesini talep edin.
  4. Kaldırma ya da Engelleme: Kullanıcının tercihine göre kısıtlamaları kaldırın ya da erişimi engelleyin.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft Edge'in, Opera gibi entegre bir reklam engelleme özelliği olacağına dair haberler yayınlanmıştı. Microsoft bu haberleri yalanladı ve Edge'in üçüncü parti eklentileri destekleyeceğini, yani reklam engellemenin eklenti ile mümkün olacağını açıkladı. Online reklamlara karşı atılan adımlar reklamcıları da harekete geçirdi. IAB, reklamcılar için konu ile ilgili bir bildiri yayınladı.

3 Yorum

  • kimse reklamlara karşı değil. değirmenin suyunun bir yerden gelmesi lazım. ama her reklam ayrı bir para kaynağı olunca firmalar ve internet siteleri her yeri reklamla kapladılar. burka giymiş afgan kadının gözleri kadar bir alanda içerikleri görebilir olduk. bu kadar baskıya bir tepki illa ki gelecekti. imdb’nin mobil uygulaması bence çok güzel bir seçenek.

  • Reklam kesinlikle gereksiz bir şeydir. Reklam veren herkesin fişini çekeceğiz. Almak isteyen o ürünü zaten bulur ve alır. Reklam vermeye gerek yok. Ben Christiano Ronaldo’yu reklamlarında oynattılar diye “sınırsız kotalı ama limitsiz(!)” internet alacak değilim. O yüzden yürü AdBlock.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği