Operatörler de reklam engelleyecek

Avrupalı mobil operatör Three, mobil sayfalardaki reklamları engelleyecek. Gerekçe 'gereksiz' bileşenleri yüklemek için kota tüketmemek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa’da faaliyet gösteren mobil operatör Three’nin İngiltere ve İtalya operasyonları, İsrailli reklam engelleme şirketi Shine Technologies ile yaptığı işbirliği ile kendi ağları üzerinden gösterilen mobil reklamları engelleyecek. Bu teknolojinin yakın zamanda Three’nin tüm operatörlerine yayılması planlanıyor.

Operatör bazlı reklam engelleme, uygulama bazlı reklam engellemeye göre çok daha güçlü ve etkili bir yöntem.

Three Group internet sitesi üzerinde yaptığı açıklamada, Shine ile yaptıklatı bu işbirliğinin amacının kullanıcılar için faydalı ve ilgi çekici olabilen reklamları tamamen ortadan kaldırmak değil, sadece kullanıcıya daha fazla kontrol ve seçme hakkı verebilmek olduğunu ifade etti.

Bu uygulamanın üç temel prensibi olarak şunlar sıralandı:

  1. Kullanıcılar sayfalardaki reklamları yüklemek için veri ücreti ödememeli; bu maliyet reklamverene ait olmalı.
  2. Kullanıcıların gizliliği ve güvenliği daima korunmalı. Oysa bazı reklamcılar mobil reklamları kullanıcıların bilgisi ya da rızası olmadan verilerini ediniyor ve kötüye kullanıyor.
  3. Kullanıcılar kendileriyle alakalı ve ilgilerini çekecek reklamlar görmeli. Mobil internet deneyimi aşırı, istenmeyen ve alakasız reklamlar yüzünden bozulmamalı.

Bu sistemin tam olarak nasıl uygulanacağı ve Shine Technologies ile yapılan ortaklığın detaylarının ilerleyen aylarda detaylı bir şekilde açıklanacağı ifade edildi.

Three’nin İngiltere Pazarlama Kurulu Başkanı Tom Malleschitz, mobil reklamların sinir bozucu olabildiğini ve bunun da kullanıcının deneyimini olumsuz etkilediğini belirterek “Sektör müşterilerine istedikleri ve faydalanabilecekleri reklamları gösterebilmek için ortak çalışma yürütmeli. Bu hedefler kullanıcılara seçenek sunacak ve reklam deneyimlerini önemli ölçüde geliştirecektir” dedi.

Avrupalı mobil operatör Three, gereksiz mobil reklamları engellemek için çalışma başlattı. Şirket mobil reklamların kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediğini ve reklam verenlerin kullanıcıya saygılı davranmadığını düşünüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği