Mobil reklam engelleme ikiye katlandı

Adobe ve PageFair tarafından yapılan araştırmada mobil cihazlarda reklam engelleyici kullanımının geçen yıla göre iki kat arttığı belirlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Adobe ve reklam engelleme karşıtı PageFair şirketinin her yıl düzenlediği reklam engelleme raporunda bu yıl mobil reklam engelleyici kullanan kişi sayısının geçtiğimiz yıla göre iki kat arttığı görüldü. Bu durumun özellikle Çin, Hindistan ve Endonezya’da reklam engelleyen tarayıcı kullanımında yaşanan patlamadan kaynaklandığı ifade edildi.

Rapora göre mobil kullanıcıların beşte birinden fazlası reklam engelleyen uygulamalar ve tarayıcılar kullanıyor. Şaşırtıcı bir şekilde bu oranın Avrupa ve ABD’de oldukça düşük olduğu gözlemlenirken, Çin e-ticaret devi Alibaba‘nın ürettiği UC Browser adlı tarayıcı sayesinde, Çin ve çevresindeki ülkelerde reklam engelleme rakamlarının dünyanın geri kalanına göre oldukça yüksek olduğu görülüyor.

reklam engelleme

Reklamlardan kurtulmaya çalışmanın sebeplerinden birisi de internet hızının düşük olduğu bölgelerde, kullanıcıların sınırlı kaynakları reklam indirmek içi kullanmak istememesi. Bu sebeple bant aralığı düşük olan ülkelerde reklam engelleme uygulamalarının yoğunlukla kullanılması çok da şaşırtıcı değil.

Batı konudan haberdar değil

ABD’nin akıllı telefon kullanıcılarının sadece 2,3 milyonunun reklam engelleyici kullanması ise aslında biraz da bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Geçtiğimiz dönemde ABD’de yapılan bir araştırmaya katılan akıllı telefon kullanıcılarının yüzde yetmişi ya reklam engelleyici kullandığını ya da gelecekte kullanmayı düşündüğünü dile getirmişti. Gelecekte kullanmak istediğini belirten kullanıcıların çoğu böyle bir şeyin mümkün olduğunu bilmediği için bugüne kadar reklam engelleyici kullanmadıklarını ifade etmişlerdi.

Geçtiğimiz yılın Eylül ayına kadar iOS üzerinde bu tarz uygulamalara izin verilmiyordu. Safari üzerinden içerik engelleme uygulamalarına izin verilmesinin ardından iOS kullanıcıları arasında reklam engelleme uygulamalarının popüler hale gelmesi bekleniyordu ancak bu değişiklik beklenen etkiyi yaratmadı.

Öte yandan Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren Three adlı mobil operatör kullanıcılarına gösterilen reklamları engelleyecek bir sistem üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Güney Afrikalı telekomünikasyon şirketi Digicell de benzer bir hizmet sunuyor. Kullanıcıların tek tek uygulama indirip yüklemesindense böyle geniş çaplı çözümlerin mobil reklamlar konusunda daha etkili olacağı düşünülüyor.

 

Akıllı telefonlarda reklam engelleme oranları hızla artıyor. Şu anda dünya üzerindeki akıllı telefon kullanıcılarının beşte birinden fazlası reklam engelleme uygulaması kullanıyor. Yeni yapılan bir çalışmaya göre mobil reklam engelleyici kullanımı geçtiğimiz yıla göre iki kat arttı. Çinli e-ticaret şirketi Alibaba’nın reklam engelleyen tarayıcısı UC Browser’ın Çin ve çevresindeki yüksek nüfuslu ülkelerde yaygın olarak kullanılmasının rakamların artmasına katkıda bulunduğu belirtiliyor.Bir yanıt

Yorumunuz: