Google Chrome’a reklam engelleme özelliği geliyor

Wall Street Journal’ın haberine göre, Google yakında mobil ve masaüstü platformlarda Chrome web tarayıcısına reklam engelleme özelliği ekleyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre Google yakında mobil ve masaüstü platformlarda Chrome web tarayıcısına reklam engelleme özelliği ekleyecek. Tarayıcıya reklam engelleme özelliği eklenmesi aslında yeni bir şey değil. Google da Adblock Plus’ın ‘Kabul edilebilir reklamlar‘ programına maddi destekte bulunuyor ancak gelirlerinin önemli bir kısmını reklamlardan elde eden bir şirket olarak Google’ın böyle bir karar alması oldukça ilginç.

Rapora göre Chrome’un reklam engelleme özelliği, Daha İyi Reklamlar Koalisyonu tarafından belirlenen kötü reklamları engelleyecek. Bu reklamlar arasında birden ekrana çıkan ‘pop-up’lar, sayfa açılınca oynamaya başlayan sesli reklamlar ve ekranın tamamını kapatıp geri sayım yapan reklamlar bulunuyor.

Eklentilere gerek kalmayabilir

AdBlock Plus ve uBlock Origin gibi eklentiler Chrome, Firefox ve Microsoft Edge dahil olmak üzere pek çok platformda kullanılabiliyor. Ancak reklam engellemeyi tarayıcıya yerleştirmek farklı bir durum. Chrome bazı pop-up türlerini ve kullanıcıyı rahatsız edecek bazı reklamları engelliyordu. Bu alanda en çok bilinen tarayıcı ise reklam engelleme ve değiştirme özelliği ile Brave adlı tarayıcı.

Reklam engellemeyi Chrome’un içine yerleştirmenin iki farklı etkisi olabilir. Birincisi: Google kullanıcıların başka bir reklam engelleme eklentisi yüklemesinin önüne geçerek, tarayıcı üzerinde gösterilecek reklamları kontrol edebilir ve reklam gelirlerinin belirli bir seviyede kalmasını sağlar. İkincisi: Google, kullanıcıların reklam engelleme özelliği bulunan diğer tarayıcıları tercih etmesinin önüne geçmiş olur.

Tüm dünya reklam engelliyor

Tüm dünyada reklam engelleme eklentilerinin kullanımının ne kadar yaygınlaştığı göz önünde bulundurulduğunda Google’ın bu hamlesi çok da gereksiz gibi durmuyor. PageFair tarafından yayınlanan son rapora göre reklam engelleme pek çok ülkede gitgide yaygınlaşıyor.

Kaynak: Engadget, Business Insider

Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre Google yakında mobil ve masaüstü platformlarda Chrome web tarayıcısına reklam engelleme özelliği ekleyecek. Tarayıcıya reklam engelleme özelliği eklenmesi aslında yeni bir şey değil. Google da Adblock Plus’ın ‘Kabul edilebilir reklamlar’ programına maddi destekte bulunuyor ancak gelirlerinin önemli bir kısmını reklamlardan elde eden bir şirket olarak Google’ın böyle bir karar alması oldukça ilginç. Rapora göre Chrome’un reklam engelleme özelliği, Daha İyi Reklamlar Koalisyonu tarafından belirlenen kötü reklamları engelleyecek.Bir yanıt

Yorumunuz: