Chrome reklam engellemeye başlayacak

Google, 15 Şubat 2018 itibariyle Chrome üzerinden reklam engellemeye başlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google şirketi, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamayla 2018 yılında Chrome ile reklam engellemeye başlayacağını duyurmuştu. VentureBeat‘in haberine göre reklam engellemeye başlayacağı tarih 15 Şubat 2018 olarak belirlendi. Bu tarihin önemi ise Google’ın da üye olduğu ‘Daha İyi Reklam Koalisyonu’ tarafından belirlenen standartların yürürlüğe giriş tarihi olması.

Tabii ki bütün reklamlar engellenmeyecek, sadece kullanıcıyı fazlaca rahatsız ettiği düşünülen reklamların engellenmesi planlanıyor. Ancak sitedeki sadece bir reklam bile standartlara uygun değilse, diğer reklamlar standartlara uygun olsa bile, sitenin tüm reklamları engellenecek. Google, son dönemlerde popülerleşen ‘reklam engelleme’ uygulamalarına rakip olarak kullanıcıların bu uygulamalar yerine kendi uygulamasını kullanmasını ve bu sayede kendi iş modelini -reklam satma- garantiye almak istiyor.

Kaynak: Tech Crunch

Google üyesi olduğu 'Daha İyi Reklam Koalisonu' tarafından belirlenen standartların yürürlüğe giriş tarihi olan 15 Şubat 2018'de Chrome üzerinde reklam engellemeye başlayacak. Ancak sadece kullanıcı rahatsız edene reklamların engelleneceğini belirtelim. Buna rağmen sitede bulunan sadece bir reklam bile standartlara uymazsa sitedeki tüm reklamlar engellenecek. Google bu özellik ile rakiplerinin önüne geçmek ve iş modelini - reklam satma- kaybetmemek istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği