Chrome sesli içerikleri otomatik oynatmayacak

Önümüzdeki yıldan itibaren Chrome, sesli içerikleri sadece kullanıcı izin verdiği ya da içerikle ilgilendiğini bildirdiği zaman oynatacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, web tarayıcısı Chrome’un otomatik oynatmaya karşı savaş başlattığını duyurdu. Önümüzdeki yıldan itibaren Chrome sadece kullanıcının izin verdiği sitelerde ya da kullanıcı içerikle ilgilendiğini bildirdiği zamanlarda sesli içerikleri oynatacak.

Her kullanıcının otomatik olarak oynayan medya içeriklerine karşı tercihleri farklı olabiliyor. Bu yüzden Google kullanıcılara, bir sitenin sesini tamamen kısma ya da açma seçeneği sunuyor. Geçtiğimiz ay, şirketin bu tarz bir çalışma başlattığına dair haberler ortaya çıkmaya başlamıştı. Şimdi ise bu hamle Chrome’un yol haritasının bir parçası.

Yol haritası hazır

Chrome 63, bir sitenin sesini tamamen kısabilmek için yeni bir kullanıcı seçeneği ekleyecek. Bu site susturma seçeneği farklı zamanlarda tarayıcı kullanıldığında da geçerli olacak. Böylece kullanıcı hangi sitede ses duyup hangisinde duymayacağını daima bilecek.

Chrome 64 ise bu kontrolü bir üst seviyeye taşıyacak. Bu versiyonla birlikte Google’ın tarayıcısı medya içeriğinin sadece kullanıcı istediğinde oynamasına izin verecek.

Google’ın otomatik oynatma konusunda izlemeyi planladığı zaman çizelgesi şu şekilde:

Eylül 2017: Site susturma Chrome 63 Beta’da kullanıma sunulacak. Medya Etkileşim İndeksi (MEI) verisi Chrome 62 Canary ve Dev üzerinden toplanacak.

Ekim 2017: Site susturma Chrome 63 Stable versiyonunda kullanıma sunulacak. Otomatik oynatma seçenekleri Chrome 63 Canary ve Dev’de mevcut olacak.

Aralık 2017: Otomatik oynatma seçenekleri Chrome 64 Beta’da yer alacak.

Ocak 2018: Otomatik oynatma seçenekleri Chrome 64 Stable’da yer alacak.

İstenmeyen içerikler engellenecek

Şirket bu hamlesine sebep olarak şunu gösteriyor: “Otomatik oynatma web üzerinde içerik tüketimini hızlı ve kolay hale getirse de içeriğin beklenmedik bir anda oynatılması kullanıcıların en sık dile getirdiği şikayetlerden biri. Çünkü otomatik oynatma veri kullanımına, enerji tüketimine ve gezinti sırasında istenmeyen seslerin duyulmasına sebep oluyor.” Google ayrıca bu özellikle birlikte kullanıcıların mobil ve masaüstü deneyiminde daha fazla tutarlılık olacağını, kullanıcıların farklı platformlarda benzer deneyimler yaşayabileceğini söylüyor.

İnternette gezinirken karşımıza çıkan istenmeyen içerikler söz konusu olduğunda Google’ın aslında daha yeni başladığını söyleyebiliriz. Şirket Haziran ayında yaptığı açıklamada Chrome’a gömülü olarak reklam engelleyici yerleştireceğini söylemişti. Bu özellikle birlikte, bir sitede kurallara uymayan tek bir reklam olması durumunda, o sitedeki tüm reklamlar (Google reklamları da dahil olmak üzere) engellenecek. Chrome’un reklam engelleyicisinin 2018’in başında kullanıma gireceği belirtilmişti. Yani otomatik oynatmayı engelleme seçeneğinin hemen ardından Chrome reklamları da engellemeye başlayacak.

Kaynak: VentureBeat

Google, web tarayıcısı Chrome'un otomatik oynatmaya karşı savaş başlattığını duyurdu. Önümüzdeki yıldan itibaren Chrome sadece kullanıcının izin verdiği sitelerde ya da kullanıcı içerikle ilgilendiğini bildirdiği zamanlarda sesli içerikleri oynatacak. Her kullanıcının otomatik olarak oynayan medya içeriklerine karşı tercihleri farklı olabiliyor. Bu yüzden Google kullanıcılara, bir sitenin sesini tamamen kısma ya da açma seçeneği sunuyor. Geçtiğimiz ay, şirketin bu tarz bir çalışma başlattığına dair haberler ortaya çıkmaya başlamıştı. Şimdi ise bu hamle Chrome'un yol haritasının bir parçası.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği